Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.02.2016, 23:25

Kiska pre HN: aj pre Fica má byť naše zdravotníctvo prioritou

Je neúnosné, v akom marazme sa starostlivosť o ľudí a životy nachádza, tvrdí v rozhovore prezident Andrej Kiska.

Kiska pre HN: aj pre Fica má byť naše zdravotníctvo prioritou

Na vlastnej koži

Ak sú problémy v rezorte obrany alebo dopravy, bežný človek to nepocíti, no napríklad nedôstojné podmienky v nemocniciach sa dotýkajú ľudí osobne, vysvetľuje politológ Tomáš Koziak. „Ľudia veľmi dobre vnímajú, ako zdravotníctvo funguje,“ dodáva. Podľa politológa Jána Baránka si prezident vybral správny čas na upozornenie na nedostatky. „Ak to aj dal do súvislosti s tým, či bude Fico ďalej premiérom, nie je to ani negatívny, ani pozitívny zásah, je to prejavenie ani nie tak politického, ale skôr spoločenského názoru,“ dodal Baránek.

Prezident pritom pre HN vyjadril presvedčenie, že Fico v premiérskom kresle ostane aj po voľbách. K lepšiemu fungovaniuzdravotníctva by podľa odborníkov mali pomôcť systémy DRG a e-Health.

Tie sa na Slovensku zavádzajú už niekoľko rokov, no v praxi stále chýbajú. A práve ony by mali výrazne prispieť k transparentnejšiemu financovaniu celého systému.

Zlepšiť systém

K prezidentovi sa prikláňajú aj analytici. „To, že Kiska pomenoval DRG a eHealt, považujem za taktický krok, pretože to sú technické, nie politické zmeny, nie sú ani pravé, ani ľavé, národné ani protinárodné, sú to technické zlepšenia systému, ohľadom ktorých bola deklarovaná zhoda naprieč celým politickým  spektrom,“ myslí si analytik Stredoeurópskeho inštitútu pre zdravotnú politiku Tomáš Szalay.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.