Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.02.2016, 19:14

Najnovší prieskum: Smer prudko padá, do parlamentu by sa dostal aj Boris Kollár (+grafy)

Najsilnejšiu stranu oberajú o hlasy problémy v školstve, v zdravotníctve či aktuálne kauzy. Smeru by nestačila ani koalícia s národniarmi.

Vládny Smer-SD stráca dva týždne pred voľbami dych. Strana Roberta Fica získala v prieskume agentúry Median pre verejnoprávnu RTVS 32,1-percentnú podporu.

Oproti poslednému prieskumu z januára ide o výraznú stratu, Smer padol až o štyri percentuálne body. "Podľa môjho názoru je to kvôli tomu, že sa v krátkom čase nakopili problémy v školstve a v zdravotníctve. A to sú oblasti, ktoré ľudia najviac a veľmi citlivo vnímajú. Navyše sú tam aj ďalšie kauzy ako klinika Kostka, ktoré vládnej strane neprispievajú k popularite," vysvetľuje pre HNonline politológ Tomáš Koziak.

Smer by v parlamente zastupovalo len 57 poslancov. Druhou najsilnejšou stranou je SNS (10,5 percenta hlasov) s 18 poslancami v zákonodarnom zbore. Robertovi Ficovi by tak na zostavenie vlády nestačilo vytvorenie dvojkoalície, prizvať by musel najmenej dve ďalšie strany.

Vyberať by si mohol zo širokej plejády stredopravých strán. Za národniarmi nasledujú s tesnými rozdielmi Sieť, Most-Híd, OĽaNO-NOVA, SaS a KDH.

Do parlamentu by prenikla aj nová strana Sme rodina, ktorú založil len pár mesiacmi pred voľbami podnikateľ Boris Kollár. Ide vôbec o prvý prieskum spomedzi relevantných agentúr, kde Kollárova strana prekročila potrebnú päťpercentnú hranicu.

"Dalo sa očakávať, že Kollár zaujme voličov. Nečakal som však, že ich zaujme v takom rýchlo čase. Kollár má výhodu, že je to človek, ktorého ľudia poznajú. Navyše zahral ľuďom na ich strunu, pretože presne pomenúva problémy ako korupcia či tému migrantov, ktoré voličov trápia. A vie to pomenovať takým spôsobom, ktorému ľudia aj rozumejú," dodáva Koziak.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.