Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.12.2015, 17:19

V rakúskom Kittsee žije vyše tretina Slovákov, vzťahy nie sú vždy dobré

V rakúskej prihraničnej obci Kittsee, ktorá má 3522 obyvateľov, žije viac ako tretina Slovákov. Trvalý pobyt má v obci 3044 obyvateľov, prechodný pobyt 478 ľudí, z toho Slovákov je 1280, konkrétne 619 mužov a 661 žien.

Počet obyvateľov v Kittsee rastie, aj keď obec už nevlastní žiadne stavebné pozemky a na predaj už nemá ani byty. Pre TASR to dnes potvrdila starostka Gabriele Nabingerová.

„Obec vlastní nájomné byty pre mladých, ale tie sú už tiež obsadené, v ponuke sú ešte pozemky vo vlastníctve súkromných osôb, ktoré sú však drahšie, ako boli obecné“, uviedla starostka s tým, že v súčasnosti meter štvorcový stavebného pozemku v Kittsee stojí 200 eur.

O vzťahoch Slovákov a Rakúšanov v Kittsee sa podľa starostky nedá jednoznačne povedať, že sú dobré alebo zlé. „Máme slovenských občanov, ktorí v Kittsee bývajú a pracujú, napríklad v nemocnici, tí majú veľmi dobré vzťahy s Rakúšanmi“, uviedla starostka.

Iné to je podľa nej s ľuďmi zo sídliska Steinfeld, ktorí si vytvorili svoju vlastnú skupinu a spolupráca s obcou alebo so susedmi nie je vždy dobrá. „Vzťahy sú rôzne, vždy to závisí od konkrétneho človeka“, dodala Nabingerová.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.

Predvolebná debata