Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.08.2015, 12:41

Hlina prejde cez Slovensko s vojenským konvojom. Cieľom je Biľakovo rodisko

Poslanec NR SR Alojz Hlina (člen klubu KDH) si chce 47. výročie intervencie spojeneckých vojsk do Československa pripomenúť po svojom. Pripravuje vojenský konvoj, ktorý prejde cez Slovensko.

Tank ešte nie je istý

Vyštartuje v stredu z Bratislavy a v piatok 21. augusta v deň výročia skončí trasu v obci Krajná Bystrá, z ktorej pochádzal jeden z autorov pozývacieho listu Vasiľ Biľak. Ako povedal Hlina dnes pre agentúru SITA, v konvoji bude jeden tank a jeden obrnený transportér. Tie povezú na nákladných autách. Priznal však, že tank ešte nemá celkom istý. Konvoj bude mať zastávky vo Zvolene, v Prešove a v Košiciach, kde umelci predvedú aj ukážky streľby do občanov.

Hlina si chce pripomenúť rok 1968. „Neriešim Ameriku, NATO, Putina, Porošenka, Sandokana, iné konvoje ... Na tieto problémy je na Slovensku odborníkov dosť,“ povedal s tým, že si len chce pripomenúť rok 1968 ako príbeh zrady. „Náš politický predstaviteľ Vasil Biľak napísal po rusky list, v ktorom žiadal zakročiť na našom území všetkými prostriedkami. Predstavte si, že by teraz Marek Maďarič s Jurajom Draxlerom napísali list v angličtine Obamovi a žiadali by ho, aby NATO všetkými možnými prostriedkami zasiahlo proti našim ľuďom a opozičným politickým predstaviteľom, lebo zišli z cesty trhového princípu,“ vyhlásil Hlina.

Nejde o mlieko, ale o zradu

V Krajnej Bystrej nedávno Biľakovi odhalili pamätník. „Možno nikdy nevideli bojové vozidlo. Nikdy nepočuli streľbu z guľometu a iných zbraní, ktoré sem povolal Biľak, preto im aspoň niečo z toho pôjdeme ukázať. Možno pochopia, že tu nejde o mlieko za dve koruny, ale o zradu,“ vyhlásil Hlina.

Hlina v auguste 2012 doniesol tank pred Biľakovu vilu v Bratislave, lebo mu chcel pripomenúť 21. august 1968. Vasil Biľak bol popredným komunistickým politikom, pôsobil vo vrcholných funkciách v Komunistickej strane Československa aj v Komunistickej strane Slovenska. Počas Pražskej jari bol 1. tajomníkom ÚV KSS, patril k vedúcim predstaviteľom konzervatívnych síl v KSČ, podporoval sovietsku intervenciu.

Podľa historikov je Biľak jedným zo signatárov tzv. pozývacieho listu, na základe ktorého vstúpili vojská Varšavskej zmluvy 21. augusta 1968 do Československa. Biľak za pozývací list nebol nikdy odsúdený ani potrestaný. V januári 2011 špeciálna prokuratúra zastavila trestné stíhanie, odôvodnila to tým, že nie je možné zohnať dôležitých svedkov z Českej republiky. Okrem Biľakovho mena sa na liste nachádza aj podpis Aloisa Indru, Drahomíra Koldera, Antonína Kapeka a Oldřicha Švestku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.