Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.06.2015, 00:00

Kaliňák: Bratislavu sme pred extrémistami varovali

Jediný, kto mohol sobotný protest proti utečencom zakázať, bola samospráva, tvrdí minister.

Najväčšie a najkrízovejšie protesty od demonštrácií Gorila v roku 2012. Protesty, sprevádzané lietajúcimi dymovnicami a kameňmi, ktoré skončili viac ako dvomi desiatkami zranených a 140 ľuďmi, zadržanými na polícii. Takáto je prvá bilancia protestu Stop islamizácii Európy!, ktorý sa nakoniec zmenil na pochod proti utečencom. A o tom, že do Bratislavy sa hrnú extrémisti, ktorí sú dokonca ozbrojení, malo hlavné mesto vedieť dopredu. Pre HN to potvrdil minister vnútra Robert Kaliňák. Policajti totiž zadržali prvých extrémistov už na ceste do hlavného mesta, pri sebe mali tyče a chladné zbrane (palice, nože, boxery – pozn. red.).

Na to podľa neho upozornili aj samosprávu, ktorá má kompetenciu pochod povoliť alebo zakázať. „A myslím si, že po predložení našich dôkazov mala bratislavská mestská časť Staré Mesto možnosť tento pochod zrušiť,“ povedal pre HN Kaliňák.


Celý článok nájdete TU!


Rovnakým rizikom, ako umožniť protest, bolo aj ho zakázať – reagovala hovorkyňa Starého Mesta Nora Gubková. Podľa informácií polície boli najmä českí extrémisti pripravení pricestovať do Bratislavy za akýchkoľvek okolností.

Už dnes je pritom známe, že sa chystajú ďalšie pochody. Otáznik tak visí nad tým, či ich samospráva zruší. Podľa Gubkovej aktuálne nové zhromaždenie nahlásené nemajú, a preto zatiaľ ani nepodnikajú konkrétne kroky.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.