Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.11.2015, 09:56

Fico ukázal lacný bankový účet: Vidím strach v očiach bánk

Premiér Robert Fico spolu s ministrom financií Petrom Kažimírom predstavili ďalšie opatrenie z druhého sociálneho balíčka.

Premiér Robert Fico dnes predstavil ďalšie opatrenie z druhého sociálneho balíčka. Ide o lacný bankový účet pre Slovákov, teda o štandardný bankový účet maximálne za tri eurá.

Oprávňuje nás k tomu európska legislatíva. Ďalej sme sa rozhodli, že musíme v politike rôznych bankových poplatkov urobiť poriadok,“ vyhlásil Fico.

Fico: Vidím strach v očiach bánk

Premiér hovorí, že k tomuto opatreniu pristúpila vláda aj napriek tomu, že sa to bankám nepáči. „Doslova vidíme strach v očiach bánk a viem si predstaviť, že banky tomuto opatreniu príliš veľkú reklamu robiť nebudú,“ doplnil Fico. Podmienkou pre takýto účet bude, že občan nemôže mať žiadny iný účet.  „Nesmie mať žiadny iný bankový účet, čo ho oprávňuje na to aby si zriadil tento štandarný účet.“

"Bankový účet s poplatkom 0 eur, teda bezplatný účet, zohľadní nízkopríjmové skupiny obyvateľov s čistým mesačným príjmom do 400 eur," priblížil predseda vlády SR. Zákonné podmienky pre poskytnutie takéhoto bankového produktu nie sú podľa neho viazané na zamestnancov, ale sa uplatnia na všetkých, ktorých čistý príjem nepresahuje stanovenú čiastku.

Vládny návrh zákona o platobných službách, ktorý v utorok (10.11.) schválil parlament, umožní, že občania na Slovensku budú mať od budúceho roka možnosť zriadiť si výhodnejší bankový účet so základnými funkciami. Zjednoduší sa aj presun účtu do inej banky. Klienti taktiež nebudú platiť poplatky za zrušenie platobného účtu v súvislosti s vypovedaním rámcovej zmluvy.

Nárok na nový výhodnejší účet, ktorý sa na základe schváleného pozmeňujúceho návrhu premenuje na "štandardný účet", budú mať nielen občania Slovenska, ale všetci s pobytom na území Európskej únie. Bude obsahovať všetky základné služby, ako napríklad výbery z bankomatu, vklady či platby inkás a online prevody.

Ľudia, ktorí budú mať o účet záujem, však budú musieť k žiadosti o jeho zriadenie predkladať čestné vyhlásenie, že ešte nemajú žiadny platobný účet, ani si ďalší nebudú môcť zriadiť okrem vkladového účtu, peňažného vkladu potvrdeného vkladnou knižkou v banke a v pobočke zahraničnej banky.

Bankám sa to nepáči

Zjednoduší sa aj presun účtu do inej banky. Banky budú povinné v prípade, že ich o to požiada klient, zabezpečiť všetky kroky súvisiace so zmenou. S novou bankou teda dohodne súčasná banka prenesenie všetkých trvalých príkazov, inkás či iných nastavení tak, aby nedošlo k časovému posunu, respektíve k neuhradeniu niektorého z trvalých príkazov. Banka oznámi túto zmenu aj všetkým inštitúciám v súvislosti s inkasami a inými platbami. Táto zmena by mala podľa rezortu financií zlepšiť prístup spotrebiteľov k finančným službám a zvýšiť konkurenciu na finančnom trhu.

Právna norma zavádza aj ďalšie zmeny. Občania za zrušenie platobného účtu v banke v súvislosti s vypovedaním rámcovej zmluvy nebudú platiť poplatky. Taktiež by mali byť lepšie informovaní o množstve využívaných služieb a poplatkov za ne.

Právna norma definuje aj povinnosti pre banky. Tie majú povinne raz ročne informovať klientov o možnosti zriadiť si účet so základnými funkciami, a to vtedy, ak už klient má v banke otvorený účet, ktorý obsahuje tie isté služby ako platobný účet so základnými funkciami.

Bankám sa tento krok vlády nepáči. „Tento krok  vnímame ako nesprávny. Podľa európskej smernice má byť cena stanovená v prijateľnej výške, čo uvedený návrh nespĺňa, nakoľko náklady na vedenie takéhoto druhu účtu sú oveľa vyššie ako tri eurá,“ reagovala pre HNonline hovorkyňa ČSOB Zuzana Eliášová.


 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.