Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.11.2013, 23:59

Nemocnice privatizovať nebudem

Kandidát Smeru-SD/Súčasný župan Milan Belica pre HN:

Ako ste oslovovali ľudí pred druhým kolom volieb?

Nič špeciálne som nepripravoval. Tak, ako doteraz, som chodil medzi ľudí všade tam, kde ma pozvali. Starostovia a primátori ma pozývajú často, svedčí o tom môj celoročný program, keď som najmenej tri štvrtiny víkendov prežil v obciach a mestách nášho kraja. Aj pri tom som vždy hovoril a stále hovorím, že sa uchádzam o podporu všetkých voličov. Stále tvrdím, že ak ma opätovne zvolia do tejto funkcie, budem postupovať rovnako spravodlivo, ako doteraz. Verím, že tak, ako boli rozpočty kraja schvaľované celé uplynulé obdobie širokým konsenzom, bez jediného hlasu proti, že tak to bude aj v budúcnosti.

 

Nemocnice nitrianskej župy patria podľa rebríčka Všeobecnej zdravotnej poisťovne medzi najhoršie. Prečo sú tieto nemocnice v takom zlom stave?

Poznám aj iné rebríčky, dokonca aj od tej istej poisťovne. Podľa nich patrí napríklad ortopédia v topoľčianskej nemocnici a gynekológia v levickej nemocnici medzi najlepšie. Navyše, v ostatnom čase sme práve do týchto nemocníc kúpili špičkové zariadenia, napríklad CT prístroje a zásadne sme tak zvýšili kvalitu zdravotnej starostlivosti, ktorú poskytujú.

Akú budúcnosť plánuje župa týmto zariadeniam?

Určite tieto zariadenia nemienime privatizovať a ani iným spôsobom prenajímať. Verím, že takýto postoj zaujme aj nové zastupiteľstvo kraja.

Stredné školy ponúkajú absolventom základných škôl takmer dvojnásobný počet voľných miest. Nie je to pre župu príliš veľký prepych platiť prázdne triedy?

Vo všetkých krajoch klesá demografická krivka a v dôsledku toho sa prirodzene z času na čas niekde objavia aj školy, o akých hovoríte.

Prečo ste sa k rušeniu, respektíve k zlučovaniu škôl, nepostavili ráznejšie? V iných oblastiach potom peniaze chýbajú.

Práve náš kraj sa k zlučovaniu postavil najráznejšie, keď počet stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti znížil za dvanásť rokov premysleným zlučovaním zo 112 na 67, teda takmer na polovicu. Predávať teraz, v čase všeobecného nedostatku „dlhých“ peňazí, nehnuteľný majetok po zlúčených školách, je veľmi náročné. Zmeniť to však okrem štartu celej ekonomiky v Európe i na Slovensku nemôže nikto a nič.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.