Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.12.2014, 16:42

Nevymenovanie Čentéša ostane čiernym bodom pre Slovensko, myslí si Bugár

Nevymenovanie Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora zostane ako čierny bod v slovenskej demokracii. Tvrdí to predseda Mostu-Híd Béla Bugár.

Dnes už situácia podľa neho normálne riešiteľná nie je. "Nedá sa to vyriešiť tak, že nedôjde k ujme jedného alebo druhého," povedal v rozhovore pre TASR Bugár.

Šéf KDH Ján Figeľ sa nazdáva, že by sa situácia dala riešiť, ak by sa Jaromír Čižnár rozhodol uvoľniť funkciu Jozefovi Čentéšovi. Figeľ nepovedal, či by to Čižnár mal urobiť.

"Ja som mu pripomenul jeho výrok spred voľby, keď povedal, že počká na rozhodnutie Ústavného súdu. Nepočkal a zdôvodňuje to rozhovormi s Čentéšom. Som presvedčený, že z hľadiska rešpektovania inštitúcií bolo treba počkať na Ústavný súd," povedal v rozhovore pre TASR Figeľ.

Slovensko má za generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, ktorého zvolil parlament hlasmi Smeru-SD. Opozícia sa na voľbe nezúčastnila. V čase voľby ešte nebolo jasné, či Ivan Gašparovič ako vtedajší prezident SR porušil práva Jozefa Čentéša, keď ho nevymenoval, alebo nie.

Ústavný súd rozhodol len nedávno. Povedal, že Gašparovič mal Čentéša vymenovať, a keďže to neurobil, porušil jeho práva. Súd tiež určil, že Čentéš má dostať ako odškodné 60.000 eur.

Predseda parlamentu Peter Pellegrini (Smer-SD) v súvislosti s rozhodnutím Ústavného súdu uviedol, že Čentéšovi prisúdil odškodnenie, ale na druhej strane nespochybnil legitimitu zvolenia Jaromíra Čižnára.

Komentovať rozhodnutie súdu nechce. "Môžem len skonštatovať, že na čele prokuratúry stojí legitímne zvolený generálny prokurátor, ktorý podľa mňa odvádza dobrú prácu," povedal v rozhovore pre TASR Pellegrini.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.