Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.03.2013, 18:29

Našich maturantov potrápil chyták

Maturitné testy. Na internete kolovali riešenia, podľa ministerstva falošné.

Maturita v Trenčíne, Snímka: TASR/Radovan Stoklasa
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa
„Z koľkých jazykov prekladal všestranný talent Slovák Šimon Pelár, ktorý preložil desiatky amerických, anglických, či nemeckých autorov?“ Viacerí maturanti včera sadli na lep „záludnej“ otázke z maturitného testu zo slovenčiny, ktorý odštartoval tohtoročné skúšky. „Bol to chyták, človek sa musel zamyslieť, aby sa nepomýlil a v rýchlosti nenapísal, že z troch,“ hovorí študentka Veronika Mifkovičová z Obchodnej akadémie v bratislavskom Ružinove. Správna odpoveď pritom bola dva – angličtina a nemčina.

Populárna úvaha
Veronika a ďalších zhruba 54-tisíc stredoškolákov dnes absolvovalo štvorhodinový maturitný maratón – písali celonárodný test zo slovenčiny a slohovú prácu. Učitelia aj študenti po skončení hodnotili skúšku pozitívne. „Test bol primerane náročný, úlohy boli jednoznačnejšie ako vlani a aj zadania boli vhodné,“ hovorí riaditeľka prievidzského gymnázia Eleonóra Porubcová. Najpopulárnejšia bola ako každý rok úvaha – tentoraz na tému sociálnych sietí.

Falzifikát na webe
„V ranných hodinách koloval na internete falzifikát kľúča správnych odpovedí, ktorý bol zrejme dielom nejakého žiaka, pretože v ňom bolo niekoľko gramatických chýb,“ informovala HN Romana Kanovská, riaditeľka Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania, ktorý skúšky pripravuje. Maturity podľa nej prebiehali podľa plánu, učitelia žiadali ústav len o konzultácie a potvrdenie spôsobu hodnotenia niektorých úloh. Riaditeľ bratislavského gymnázia sv. Františka Ján Horecký však HN upozornil na sporné zadanie jednej úlohy „Žiaci mali nájsť v texte tri slová s rovnakým slovným základom a jeden žiak našiel slová, ktoré neboli v kľúči správnych odpovedí, no jeho odpoveď splnila zadanie, takže to budeme pripomienkovať,“ dodal. Dnes čaká maturantov test a sloh z cudzieho jazyka.

 

Test zo Slovenského jazyka a literatúry 

 

 

 

Kľúč k testu zo Slovenského jazyka a literatúry 


Zdroj dokumentov: http://matura.stuzkova.eu/maturita

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.