StoryEditor

Čislákov odkaz sestrám: Nemusíte sa báť vziať výpoveď späť

01.12.2015, 16:13
Autor:
TASRTASR

Každá nemocnica, v ktorej sa doteraz sestry rozhodli ukončiť pracovný pomer, by od februára budúceho roka vedela fungovať akútnym spôsobom. Plánovanú zdravotnú starostlivosť by však bolo potrebné prekladať.

Povedal to dnes minister zdravotníctva Viliam Čislák (nominant Smeru-SD) na brífingu v Bratislave. Na podrobne vypracované opatrenia potrebuje ministerstvo spolu s riaditeľmi dotknutých nemocníc viac času.

Výpovede podalo podľa ministra 960 sestier zo šiestich nemocníc – Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach, Fakultnej nemocnice v Trnave, v popradskej, bojnickej, žilinskej a prešovskej nemocnici. Platnosť nadobudnú práve vo februári. Čislák priznal, že ide o sestry z kľúčových oddelení – napríklad z oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny či chirurgie.

Čislák: Sestry sa nemusia báť vziať výpoveď späť

V Prešove, Žiline, Trnave a Poprade stiahli už podľa Čisláka po jednej výpovedi. Minister tvrdí, že sestry sa nemusia báť vziať výpoveď späť, nemocnice im ponúknu právnu pomoc.

Vie, že sa o tejto možnosti už viaceré informujú. Niektoré totiž podpísali dohodu o solidarite. V nej sa deklaruje, že pokiaľ sestra od výpovede ustúpi, zaplatí sesterským odborom do týždňa 3 300 eur.

"O späťvzatí výpovede sa u nás informovalo už 50 ľudí," povedal riaditeľ prešovskej nemocnice Radoslav Čuha. Na ministerstvo dnes prišiel spolu s ďalšími riaditeľmi nemocníc, ktorých združuje Asociácia štátnych nemocníc Slovenska (AŠN).

Čislák upozornil, že sestry a pôrodné asistentky sú zastrašované odbormi. Stať sa tak malo napríklad v Trnave. Je presvedčený, že niektoré požiadali o ukončenie pracovného pomeru, aby podporili akciu hromadných výpovedí.

"Tá je však politicky motivovaná," zdôraznil opäť. Minister verí, že do februára sa dajú veci v nemocniciach do pôvodného stavu. Priemerná mzda sestier je podľa neho 1 100 až 1 200 eur.

Sestry sú nespokojné so zákonom

Kavecká pre TASR nedávno povedala, že dohoda o solidarite je štandardná v rámci celoeurópskeho postupu. Dohodu podľa jej slov podpisovali sestry slobodne a bez nátlaku. Potvrdila, že chce kandidovať do parlamentu. Ubezpečila však, že v tejto veci nejde o politické záležitosti.

"Je to iba vyústenie dlhodobej ignorácie našich požiadaviek," uviedla. Na Slovensku podľa nej chýbajú účinné opatrenia proti rozkrádaniu peňazí v zdravotníctve či dostatok zdravotníkov, ktorí by sa starali o pacientov.

Sestry sú nespokojné so zákonom, ktorý zdravotníkom upravuje mzdy. Minulý týždeň ho schválil parlament, účinnosť má od budúceho roka. Tvrdia, že nezohľadňuje ich požiadavky.

Trvajú na tom, aby zákon platil nielen pre sestry v nemocniciach, ale aj pre tie v ambulanciách, zariadeniach sociálnych služieb či kúpeľoch. Chcú zvýšiť koeficienty pre výpočet základnej zložky mzdy a tiež zvyšovať základnú zložku mzdy každé tri roky praxe. Tie, ktoré podali výpovede do konca novembra, ich budú mať platné vo februári budúceho roka.

01 - Modified: 2007-11-25 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Druhá vlna žltého kultu
01 - Modified: 2024-04-18 09:48:29 - Feat.: - Title: Minimálna mzda u nás o tri roky takmer tisíc eur? Rásť budú aj príplatky (+ tabuľka) 02 - Modified: 2024-04-02 15:30:00 - Feat.: - Title: Zlý recept. Ako mrháme ukrajinským potenciálom 03 - Modified: 2024-03-14 16:10:20 - Feat.: - Title: Pozrite sa na výšku príplatkov, ktoré dostanú učitelia v jednotlivých mestách. Vyplácať sa budú už čoskoro 04 - Modified: 2024-04-16 06:00:00 - Feat.: - Title: Ženy sa boja požiadať o zvýšenie platu. Zarábajú pritom oveľa menej ako muži, proti nim idú aj roky strávené na materskej 05 - Modified: 2024-03-06 23:00:00 - Feat.: - Title: Minimálna mzda v Luxembursku je 2 500 eur. Tú slovenskú preskočia Česi aj Poliaci (+ tabuľka a porovnanie)
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
18. apríl 2024 12:19