Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.10.2015, 12:58

Fico je víťaz, Procházka neviditeľný. Pozrite si 5 grafov k utečeneckej kríze

Na utečeneckú krízu reagoval najlepšie z našich politikov predseda vlády Robert Fico (Smer-SD). Ako vyplýva z prieskumu agentúry Polis Slovakia pre agentúru SITA, myslí si to 44,1 percenta respondentov. Ako druhý najlepšie reagoval minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD), myslí si to 18,4 percenta opýtaných.

Na treťom mieste sa umiestnil prezident Andrej Kiska so ziskom 15,4 percenta. Nasleduje minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (Smer-SD) so ziskom 8,1 percenta, ako aj Béla Bugár (Most-Híd), ktorého v tejto súvislosti spomenulo 7,8 percenta respondentov. Ľudia v prieskume označili i Richarda Sulíka z SaS, Andreja Danka zo SNS, Jána Figeľa z KDH, predsedu parlamentu Petra Pellegriniho (Smer-SD) či predsedu strany #Sieť Radoslava Procházku.

Procházku, ktorý v rebríčkoch dôveryhodnosti dosahuje okolo 10 percent a jeho strana je v prieskumoch najsilnejším opozičným subjektom, spomenulo len 2,2 percenta respondentov.

Respondenti v tomto prípade odpovedali na otázku: Ktorí slovenskí politici najlepšie reagovali v súvislosti s utečeneckou krízou? Možnosť "ani jeden" spomenulo 5,5 percenta ľudí v prieskume. Agentúra Polis Slovakia robila prieskum od 12. do 18. októbra na vzorke 1 420 ľudí starších ako 18 rokov na území celého Slovenska. Výsledky prieskumu agentúre SITA poskytol Ján Baránek.

V prípade, že sa mali respondenti rozhodovať iba medzi politickými stranami, tak jednoznačne na utečeneckú krízu reagoval Smer-SD. Myslí si to 43,2 percenta opýtaných. Až s veľkým odstupom nasleduje KDH s 9,5 percentami, SaS so siedmimi percentami, Most-Híd so ziskom 6,1 percenta, SNS so 4,5 percentami.

Agentúra Polis Slovakia sa ľudí v prieskume pýtala tiež na to, či súhlasia s postojom niektorých krajín vrátane Slovenska, ktoré odmietli povinné kvóty v prípade prerozdeľovania utečencov. Až 76 percent Slovákom s týmto postojom rozhodne alebo skôr súhlasí. S takýmto názorom sa stotožňuje takmer 90 percent voličov Smeru a tiež veľká väčšina voličov opozície.

Práve Slovensko ostro vystúpilo na summite EÚ proti povinnému rozdeleniu utečencov do jednotlivých európskych krajín. Premiér Robert Fico to považuje za diktát väčšiny a jeho vláda podala kvôli tejto otázke žalobu na Súdny dvor v Luxemburgu.

Slováci podľa prieskumu agentúry Polis jasne ukázali, že moslimských utečencov u nás nechcú. Ak by si mali vybrať, či chcú uprednostniť moslimov alebo kresťanov, tak len 0,6 percenta respondentov by si vybralo možnosť "skôr moslimov ako kresťanov" a možnosť "rozhodne moslimov" neoznačil nikto.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.