Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.12.2015, 15:11

Maďarič: Buď vznikne široká koalícia bez Smeru, alebo úzka so Smerom

Buď bude po budúcoročných parlamentných voľbách široká koalícia bez strany Smer-SD, ktorá v minulosti neudržala moc, alebo vznikne úzka, dvoj až trojkoalícia a jej súčasťou bude strana Smer-SD. V dnešnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to povedal podpredseda strany Smer-SD a minister kultúry Marek Maďarič. Úzka koalícia by podľa jeho slov mala nadviazať na znižovanie nezamestnanosti, ekonomický rast, rast reálnych miezd a Slovensku garantovať na ďalšie štyri roky stabilitu.

S akou stranou si ale vie predstaviť Smer-SD povolebnú spoluprácu, nekonkretizoval. Podľa Maďariča každý, kto dostane od voličov dôveru a dostane sa do parlamentu, je pre nich partnerom na diskusiu. "Potom sa pokúsime hľadať, pokiaľ by nám voliči dali takú dôveru, že by sme mohli byť súčasťou budúcej koalície, s kým dokážeme zostaviť akcieschopnú, stabilnú vládu, so zmysluplným programom. Dôležitý je programový prienik," uviedol. Strana Smer-SD podľa ministra kultúry nevylučuje nikoho, no ako tvrdí, spoluprácu s nimi už vylúčila strana SaS a OĽaNO-NOVA.

Predseda mimoparlamentnej strany #Sieť Radoslav Procházka v relácii povedal, že je potrebné do slovenskej politiky vrátiť základnú rovnováhu. "Potrebujeme ju veľmi súrne. Nie je zdravé, keď jedna partia v štáte vlastní a ovláda úplne všetko, pretože to celkom prirodzene produkuje pýchu a aroganciu," skonštatoval. Ako tvrdí, jeho strana si bude od voličov pýtať mandát, aby dokázala vytvoriť pevnú a jednotnú silu, ktorá bude stáť na strane strednej vrstvy.

Taktiež, že sa bude snažiť o príležitosť dostať priame poverenie, podieľať sa aktívne na správe štátu. "Pre nás to má zmysel len vtedy, ak dokážeme presadiť plán dobrého fungujúceho štátu. Pre nás to nemá zmysel, ak by tie podmienky a tá situácia mala po voľbách vyzerať tak, že by sme niekomu mali robiť komparz a niekomu pomáhať v realizácii jeho programu," podotkol Procházka.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.