Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.11.2015, 00:00

Novembrom sa líšime od Poliakov a Maďarov

Nebyť roku 1989, Pezinok by prišiel o historické centrum, hovorí Ján Hacaj, bývalý poslanec za VPN.

„November zorganizovaný komunistami?“ Nad touto vetou sa aj po 26 rokoch dokáže rozhorčiť. „Úplný nezmysel,“ okamžite reaguje Ján Hacaj. Dnes úspešný slovenský vinár pred 26 rokmi v Pezinku zakladal VPN a od roku 1990 pôsobil ako poslanec Snemovne národov Federálneho zhromaždenia. November a ďalší vývoj tak videl z perspektívy malého mesta a zároveň i z centra diania. „Na rozdiel od Česka sa na Slovensku veľmi rýchlo spustila protireformná hystéria,“ porovnáva Ján Hacaj.

Keď ste nás navigovali sem, hovorili ste o historickej pivnici, ktorá by tu bez Novembra zrejme nebola. Ako ste to mysleli?

Vinárske pivnice po zlikvidovaní súkromného podnikania prestali slúžiť svojmu účelu. Postupne vznikli štátne podniky na výrobu vína a veľké družstvá stalinského typu. Pivnice neboli používané, chátrali a pred Novembrom sa namiesto rekonštrukcií búrali. Dokonca bol na stole plán prakticky celé historické centrum Pezinka aj s ďalšími uličkami zbúrať. Mala tu stáť nová bytová zástavba.

V akom štádiu bol projekt, keď prišiel November?

Vo veľmi pokročilom štádiu. November prišiel doslova o päť minút dvanásť. Pezinčanom sa podarilo občianskou iniciatívou zastaviť tento proces a historické centrum si zachrániť.

Podobné iniciatívy boli aj pred Novembrom. Ochranári a podobne.

U nás sa iniciatíva začala tesne po Novembri. Práve vtedy sa uvoľnili stavidlá spoločnosti a otvorili sa problémy, ktoré driemali. To bol trocha problém. Ľudia sa po Novembri začali obracať na VPN takmer so všetkými problémami. Od tých rodinných až po pracovné na lokálnej úrovni.

Ako vyzerala atmosféra pred Novembrom z perspektívy menšieho mesta?

Tak ako všade aj tu ľudia cítili, že sa niečo stane. No predpokladali sme, že pôjde o iniciatívu štátnej moci. Podobne ako perestrojka v ZSSR. Ja som si tiež vtedy nevedel predstaviť zmenu iným spôsobom. Nevidel som pred Novembrom žiadne relevantné politické sily s ambíciou a schopnosťami prevziať moc. Mýlil som sa. Práve tým sa líšime od Poľska alebo Maďarska. Tam síce už vznikali nové politické strany, ale pri celej zmene

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.