Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.02.2015, 11:42

Referendum o rodine 2015. Pozrite si výsledky

Hlasovacie miestnosti sa zatvorili a výsledky sú už definitívne. Referendum o rodine 2015 je neplatné. Aliancia je však spokojná.

V sobotu o 22:00 sa skončilo hlasovanie v ôsmom referende od vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Podľa výsledkov je referendum neplatné. Zúčastnilo sa len niečo viac ako 21 percent ľudí. Na úspešné hlasovanie by ich musela byť viac ako polovica.

Podľa iniciátora referenda je však tento výsledok úplne v poriadku. "Toto referendum dopadlo tak, že 90 percent zúčastnených ľudí hovorí áno rodine, áno otcovi a mame. Tie pocity sú úžasné, pretože je to veľký úspech," povedal jeden z predstaviteľov aliancie Anton Chromík, ktorého teší aj počet zúčastnených ľudí na referende


Prečítajte si aj: 

Referendum o rodine online: Výsledky sú jasné, Slováci ho odignorovali
Toto je vizitka Slovenska. Zmarené a neplatné referendá​
Chromík z aliancie: Výsledky referenda sú veľkým úspechom
Psychologička: Referendum ohrozuje gejov a nechráni rodinu


 

Komisia dostala len niekoľko podnetov, napríklad na bilbordy pri hlasovacích miestnostiach či nepresné zoznamy občanov oprávnených hlasovať. Približne 4,4 milióna občanov mohlo v sobotu v 4 942 hlasovacích miestnostiach prísť k referendovým urnám od 7:00 do 22:00 a vyjadriť sa k trom otázkam.

Humbuk s menom referendum o rodine

Referendum by bolo platné, len ak sa na ňom zúčastní viac ako 50 percent oprávnených občanov. Výsledky plebiscitu oficiálne vyhlási Ústredná komisia pre referendum v nedeľu 8. februára, pravdepodobne už okolo 10:00. Neoficiálne výsledky nájdete priamo na HNonline.sk.

Poslanec Európskeho parlamentu Richard Sulík (SaS) už počas trvania hlasovania veril, že kvórum pre platnosť referenda nebude naplnené a celý "humbug" okolo referenda sa skončí. Europoslanec to uviedol približne dvadsať minút pred oficiálnym ukončením hlasovania v dnešnom referende o rodine.

Štatistický úrad po skončení hlasovania uverejňoval priebežné neoficiálne výsledky hlasovania. Na webstránke hnonline.sk sa údaje aktualizovali každých desať minút. Prvé neoficiálne výsledky sa objavili medzi 22:30 a 23:00 a posledné nadránom pred 02:00.

Sever proti juhu. Pozrite si mapku ako hlasovalo Slovensko

Slovensko sa rozdelilo. Pozrite si účasť na interaktívnej mape Michala Škopa

 

Toto boli otázky v referende 2015

1. Súhlasíte s tým, aby sa manželstvom nemohlo nazývať žiadne iné spolužitie osôb okrem zväzku medzi jedným mužom a jednou ženou?
2. Súhlasíte s tým, aby párom alebo skupinám osôb rovnakého pohlavia nebolo umožnené osvojenie (adopcia) detí a ich následná výchova?
3. Súhlasíte s tým, aby školy nemohli vyžadovať účasť detí na vyučovaní v oblasti sexuálneho správania či eutanázie, ak ich rodičia alebo deti samy nesúhlasia s obsahom vyučovania? 

Ako hlasovali kraje:

1. Prešovský: 32,31 percenta
2. Žilinský kraj: 29,87 percent
3. Trenčiansky kraj: 21,83 percenta
4. Košický kraj: 19,08 percenta
5. Bratislavský kraj: 16,95 percenta,
6. Trnavský kraj 16,71 percenta
7. Nitriansky kraj:16,65 percenta
8. Banskobystrický kraj :15,84 percenta

Z piatich obvodov pre hlasovanie v referende v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) bola najvyššia účasť v obvode Považská Bystrica, ktorý zastrešuje Považskobystrický a Púchovský okres. Dosiahla 27,63 percenta. Vyplýva to z predbežných výsledkov referenda, ktoré zverejnil Štatistický úrad Slovenskej republiky (ŠÚ SR).

Druhá najvyššia účasť v referende bola v obvode Trenčín (okresy Trenčín a Ilava), kde dosiahla 24,23 percenta. Nasledovali obvody Bánovce nad Bebravou (okres Bánovce nad Bebravou) – 21,96 percenta, Prievidza (okresy Prievidza a Partizánske) – 18,90 percenta. Najnižšia účasť v referende v TSK bola v obvode Nové Mesto nad Váhom (okresy Nové mesto nad Váhom a Myjava), kde prišlo k urnám iba 16,20 percenta voličov.

Spomedzi deviatich okresných miest v Trenčianskom samosprávnom kraji bola najvyššia účasť v referende v Ilave, kde prišlo k urnám 27,21 percenta voličov. Nasledovali mestá Považská Bystrica (25,52 percenta), Púchov (20,54 percenta), Trenčín (19,34 percenta), Bánovce nad Bebravou (18,02 percenta), Nové Mesto nad Váhom (16,90 percenta), Partizánske (16,68 percenta) a Prievidza (14,39 percenta). Najnižšia referendová účasť spomedzi okresných miest v TSK bola v Myjave, kde prišlo k urnám iba 8,70 voličov. 

Z 18 mestských sídiel v Trenčianskom samosprávnom kraji bola najvyššia účasť v referende v Nemšovej (32,86 percenta) a najnižšia v Handlovej, kde prišlo k urnám 8,21 percenta oprávnených voličov. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.