StoryEditor

Bol to obyčajný deň. A potom muža z Košíc zabila ruská guľka

21.08.2014, 00:00
Autor:
RedRed
Ivan Schmiedt bol jednou z obetí ruskej invázie. Zomrel v Košiciach na Námestí osloboditeľov len tri týždne po svadbe.

Keď v ten deň Ivan Schmiedt v Košiciach nastupoval do električky, nevedel ešte, čo sa zomelie o chvíľu. Križovatka už bola kvôli prechádzajúcim sovietskym kolónam zablokovaná. „Vystúpil teda na Námestí osloboditeľov. Irónia,“ začína rozprávanie o svojom bratovi Viliam Schmiedt. Ivan mal dvadsaťsedem rokov a mladícke plány, keď k nám vpadli vojská Varšavskej zmluvy.

„To bola tá hrôza. 27. júla mal svadbu a o tri týždne ho zastrelili.“ Pracoval pre železnice a dva dni pred vpádom vojsk ho prijali na Vysokú školu dopravnú. O politiku sa príliš nestaral. Mal rád svoju prácu, futbal a turistiku. Keď sa mu vtedy pri vystupovaní z električky rozhvízdali guľky z obrneného transportéra okolo hlavy, jeho vtedy dvanásťročný brat Viliam sedel s mamou vo vlaku z Bratislavy. Vystrašený, ale spokojný, že sa cez virvar na Šafárikovom námestí dostali až na vlakovú stanicu. Keď Viliam pozoroval tank ako bez zaváhania valcuje telefónnu búdku, ani netušil, že ďaleko v Košiciach ohrozuje obrnená sovietska mátoha aj jeho brata.

„Na druhý deň ráno prišiel pán v uniforme zo železnice s lístkom, že Ivan je ranený,“ pokračuje Viliam. S mamou sa vydali za bratom, hoci informácie mali len strohé. Až neskôr sa dozvedeli, ako sa to celé zomlelo. „Ivan šiel o pol štvrtej poobede z práce a keď vystúpil z električky, Rusi začali strieľať. Vraj zhora z hotela sypali ľudia na nich stavebné zvyšky, tak začali strieľať bezhlavo okolo.“ Ivana zasiahla guľka do hlavy. Ihneď ho previezli do nemocnice, no brata a mamy sa už živý nedočkal. Na budove bývalého Tuzexu nájdeme pamätnú tabuľu, no oficiálne ospravedlnenie rodina nedostala. „Neviem, ako to tí naši súdruhovia okomentovali. “ V ten deň v Košiciach údajne zahynulo 5 ľudí. „Viete, ako sa vraví, v nesprávnom čase na nesprávnom mieste.“


Čo sa stalo 21. augusta 1968, keď k nám prišli Vojská varšavskej zmluvy? Čítajte TU.
Prečítajte si aj príbehy, ktoré napísla okupácia:
Keby sme neprišli my, obsadili by vás Američania, tvrdí ruský okupant
Emigroval, aby bol slobodný. A mohol pretvoriť Hamburg na svoj obraz


Článok je zostavený z archívu HN



 

01 - Modified: 2006-09-21 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Slovenskí grófovia
01 - Modified: 2024-01-11 23:05:00 - Feat.: - Title: Draho vykúpené víťazstvo. Monte Cassino dobýjali Spojenci štyri mesiace, zo starobylej pamiatky zostali ruiny 02 - Modified: 2023-12-09 23:00:00 - Feat.: - Title: Čínska „invázia“ na Taiwan už prebieha. Pred voľbami silnie hybridná vojna 03 - Modified: 2023-10-27 08:04:57 - Feat.: - Title: Skoro polovica Izraelčanov chce vyčkať s pozemnou ofenzívou, ukázal prieskum 04 - Modified: 2023-10-04 13:00:00 - Feat.: - Title: Paríž trápi invázia ploštíc. Vždy skontroluj matrace či podušky, kufor si daj ďaleko od postele, radí aj Ema Müller 05 - Modified: 2023-08-21 08:20:48 - Feat.: - Title: Wlachovský k Pražskej jari: Invázia bola tragickým okamihom. Potvrdila brutalitu sovietskej moci
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
25. apríl 2024 22:26