Hokejisti Dánska sa zachránili medzi elitou

13.05.2013, 19:31
tasrtasr

Dánski hokejoví reprezentanti zvíťazili v pondelkovom stretnutí štokholmskej skupiny nad Bieloruskom tesne 3:2 a definitívne sa tak zachránili v elitnej kategórii MS.

Dáni sa dočkali vôbec prvého trojbodového zisku na tohtoročnom šampionáte. Tento výsledok zároveň znamená, že do I. divízie zostupujú Slovinci, tým už k udržaniu sa medzi elitou nemohla pomôcť ani prípadná senzačná výhra nad Kanadou v druhom pondelňajšom zápase A-skupiny. Aj keby totiž v tabuľke predbehli Bielorusov, tí ako organizátor budúcoročných MS nemôžu z najvyššej kategórie vypadnúť.

A-skupina:
Dánsko - Bielorusko 3:2 (2:0, 1:2, 0:0)
Góly: 7. Larsen (K. Staal, Hardt), 15. N. Jensen (Mikkel Bödker, Lassen), 28. Green (Hardt) – 33. Koľcov (Goroško), 37. Graborenko (Stas, Ugarov). Rozhodovali: Rönn (Fín.), Kirk - Carlson (obaja Kan.), Woodworth (USA), vylúčení: 3:4 na 2 min, navyše Kislij (Biel.) 10 min za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 1:0, oslabenia: 1:0.
Dánsko: S. Nielsen - Larsen, Lassen, O. Lauridsen, J. Jensen B, M. Lauridsen, Mads Bödker - N. Jensen, Jakobsen, Mikkel Bödker - K. Staal, Green, Hardt - Storm, Madsen, Björkstrand - Starkov, Dresler, Poulsen
Bielorusko: Miľčakov (28. Belinskij) - Šinkevič, Goroško Graborenko, Maslenikov, Černook, Jeronov - Meleško, Kitarov, Kulakov - Ugarov, Kovyršin, Koľcov - Solomonov, Stas, Jefimenko - Gavrus, Demkov, Andrjuščenko - Kislij

Dáni mali v prvej tretine jasne navrch, keď ju na strely vyhrali 15:1 a na góly 2:0. Na úvodný presilovkový zásah Larsena nadviazal v 15. minúte Nicklas Jensen, ktorý zúročil peknú zadovku od ďalšieho hráča z NHL Mikkela Bödkera. Keď v 28. minúte Green v oslabení zvýšil na 3:0 pre Dánsko, zdalo sa byť o víťazovi rozhodnuté. Súper však vystriedal brankárov, keď Miľčakova nahradil Belinskij a tento moment akoby prebral dovtedy nevýrazných Bielorusov. Tí následne presnými zásahmi Koľcova a Graborenka znížili na rozdiel jedného gólu a z jasného zápasu sa stala dráma. Dáni si nakoniec tesný náskok ustrážili a mohli oslavovať víťazstvo, ktoré znamenalo ich záchranu v elitnej kategórii MS.