Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.11.2013, 10:32

Fico má problém. Teraz by boj o prezidenta prehral

Ak by sa prezidentské voľby konali tento víkend, tak podľa prieskumu Focusu by Andrej Kiska zdolal premiéra.

Ak by sa prezidentské voľby konali tento víkend, kandidát Andrej Kiska by v druhom kole tesne porazil premiéra Roberta Fica. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus, ktorá zisťovala verejnú mienku na vzorke 1 049 respondentov. V ňom sa 51 percent ľudí vyjadrilo, že by za prezidenta volilo Kisku, 49 percent hlasov by získal Fico.

„Zatiaľ to vyzerá tak, že Andrej Kiska spolu s Pavlom Hrušovským majú šancu byť Ficovi minimálne vyrovnaným súperom,“ okomentoval výsledky prieskumu Martin Slosiarik z Focusu. Kandidát KDH Hrušovský získal v prieskume síce menej hlasov (47,4 percenta oproti Ficovým 52,6 percenta), podľa Slosiarika to však nie je veľký rozdiel. Kto nakoniec postúpi do druhého kola, bude tak podľa sociológa hádankou až do konca.

Nateraz majú totiž všetci stredopravicoví kandidáti – Andrej Kiska, Pavol Hrušovský, Radoslav Procházka a Milan Kňažko – zhruba rovnaké preferencie. K drobeniu hlasov podľa Slosiarika významne prispieva práve posledný menovaný – Kňažko, ktorého Focus prvý raz zaradil do prieskumu. „Istým spôsobom prehovoril do preferencií. Ani nie tak na strane predpokladaného ľavicového kandidáta Roberta Fica, ale hlavne na tej druhej strane, kde sa podelili preferencie,“ okomentoval Slosiarik.

O tom, kto nakoniec zasadne do prezidentského kresla, podľa sociológa môžu rozhodnúť nielen ľudia, ale aj stredopravicoví politici. „Poraziť silného kandidáta ľavice, akým by mohol byť Fico, bude veľmi ťažké a podariť sa to môže len v prípade, že sa dokážu neúspešní kandidáti zjednotiť a dať posolstvo svojim voličom, aby išli voliť Ficovho protikandidáta v druhom kole,“ dodal Slosiarik.
 


Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.