Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.10.2014, 10:50

Kauza Čentéš sa blíži ku koncu. Súd rozhodne o týždeň

Prípad nevymenovaného kandidáta na generálneho prokurátora Jozefa Čentéša sa pohol. Po takmer dvoch rokoch od podania ho Ústavný súd prejedná budúci týždeň vo štvrtok. Tento termín už zverejnil súd aj na svojom webe.

Vo svojej sťažnosti Čentéš namieta na to, že ho bývalý prezident Ivan Gašparovič nevymenoval za generálneho prokurátora. Tým mal podľa sťažnosti porušiť jeho základné práva.

Námietky sa týkajú aj porušenia práva na prístup k voleným a iným verejným funkciám za rovnakých podmienok a právo na zachovanie ľudskej dôstojnosti prezidentom.

Dôvodov, pre ktoré sa spor ťahá už dva roky, je viac. Čentéš aj Gašparovič totiž postupne vzniesli námietky zaujatosti voči dvanástim z trinástich ústavných sudcov a došlo tak k patovej situácii, keď o sťažnosti nemal kto rozhodovať.

Bezvýchodiskový stav zmenil až nový prezident Andrej Kiska. Ten námietky svojho predchodcu stiahol, keďže nástupom do funkcie prezidenta sa stal účastníkom konania.

Čentéš má na Ústavnom súde ešte jednu sťažnosť. V tej zas namieta porušenie základného práva na prístup k voleným a iným verejným funkciám za rovnakých podmienok garantovaného ústavou a Listinou základných práv a slobôd nečinnosťou prezidenta v súvislosti s jeho vymenovaním do funkcie generálneho prokurátora.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.