Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.01.2015, 13:56

Na Slovensko udrie extrémne počasie. V Tatrách hrozí veterná kalamita

Meteorológovia vydali najvyššiu výstrahu pred vetrom, ktorá platí od dnešnej polnoci.

Očakávané extrémne počasie môže na záveternej strane Tatier spôsobiť počas dnešnej noci a v pondelok (5.1.) predpoludním veternú kalamitu. Uviedol to Norbert Polčák zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ).

Ústav vydal výstrahu najvyššieho tretieho stupňa pred vetrom, ktorá platí od dnešnej polnoci do pondelňajšieho poludnia. Na hrebeňoch Vysokých a Nízkych Tatier bude silná víchrica s priemernou rýchlosťou vetra 95 kilometrov za hodinu.


Pred desiatimi rokmi zmenila víchrica podobu Tatier. Hroziaca kalamita by sa jej vyrovnať nemala.

Nastúpi tatranská bóra
SHMÚ očakáva, že vietor v nárazoch dosiahne až rýchlosť 150 kilometrov za hodinu. Podľa Polčáka bude „prepadávať“ na záveternú stranu Tatier. Nárazy padavého vetra, ktorý je označovaný pomenovaním „tatranská bóra“ môžu dosiahnuť v nižších horských polohách rýchlosť 120 kilometrov za hodinu.

Najvyššia výstraha preto platí aj v oblasti od 600 do 1500 metrov nad morom. „Je to situácia, ktorá môže spôsobiť v niektorých lokalitách škody v podobe veternej kalamity, samozrejme, nie takej veľkej, ako bola v roku 2004,“ uviedol Polčák.

Tatrám sa vyhnite
Meteorológ rozhodne neodporúča pohybovať sa v stredných a vyšších horských polohách Tatier dnes v noci a v pondelok dopoludnia. „Silný vietor bude navyše kombinovaný aj so snežením, takže bude mimoriadne nepriaznivé počasie,“ vysvetlil.

SHMÚ očakáva dnes popoludní na severe a severozápade územia Slovenska občasné sneženie. V severných návetriach, najmä v oblastiach Kysúc, Oravy a Tatier, môže byť sneženie aj trvalejšie. Do pondelňajšieho večera by podľa očakávaní meteorológov mohlo na náveterných miestach napadnúť 30 až 50 centimetrov nového sypkého snehu. Pre toto územie platí v tejto súvislosti výstraha prvého stupňa.

Hrozia snehové záveje
„Kombinácia sneženie a silný vietor najmä na severe nášho územia bude znamenať tvorbu snehových jazykov a závejov,“ vysvetlil Polčák. Toto riziko hrozí aj na zvyšnej časti územia, kde v noci a čiastočne aj v pondelok dopoludnia bude podľa meteorológa fúkať pomerne silný vietor s nárazmi vetra s rýchlosťou 60 až 80 kilometrov za hodinu.

Výstraha prvého stupňa pred tvorbou snehových jazykov a závejov platí pre sedem z ôsmich slovenských krajov, s výnimkou Trnavského.

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.