Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.01.2014, 20:47

Politici budú musieť prezradiť svoje sídla

Laššáková vlastní dom v Chorvátsku, priznávať to dnes nemusí.

Jana Laššáková
Podpredsedníčka parlamentu Jana Laššáková (Smer-SD) vlastní dom v Chorvátsku. V dovolenkovej destinácii neďaleko Zadaru ho kúpila pred tromi rokmi. Z jej majetkového priznania zverejneného na stránke Národnej rady sa to však verejnosť nedozvie. „Je to bungalov s dvoma samostatnými apartmánmi. Jeden má manžel a druhý ja. Šli sme cez realitnú kanceláriu,“ reagovala pre HN poslankyňa.

Ako dodala, o kúpe má všetky doklady a dáta sú v jej priznaní aj chorvátskom katastri. HN sa však o jej dome dozvedeli len na základe jednej z desiatok infožiadostí adresovaných parlamentnému výboru pre nezlučiteľnosť funkcií. Pred viac ako desiatimi rokmi si totiž poslanci schválili uznesenie, podľa ktorého sa podrobnosti o tom, kde presne stoja ich nehnuteľnosti, jednoducho neuvádzajú.

Už čoskoro to má byť inak. Zmenu chystá nový šéf výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Viliam Novotný (SDKÚ-DS). „Na prvom zasadnutí výboru vo februári navrhnem, aby sme prijali odporúčanie, na základe ktorého bude možné zverejňovať aj tieto informácie z majetkových priznaní,“ vysvetlil. Zmena by sa mohla dotknúť už dát za tento rok. Tie totiž musia verejní činitelia predložiť do konca marca 2015.

Novotný však chce ísť ešte ďalej. „Ak má niekto osobné auto, mal by uviesť, aké, ak napíše úspory, tiež by mala byť známa ich výška. Predstavujem si to ako odporúčanie členom poslaneckého zboru, čo všetko majú uviesť. Nevidím dôvod, prečo by s tým mal mať niekto problém,“ zdôraznil.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.