Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.07.2021, 09:52 Aktualizované dňa 23.07.2021 o 17:32

Protest pred parlamentom: Pellegriniho vypískali, ťažkoodenci vytlačili ľudí spred vchodu

Vstup do Národnej rady strážili desiatky policajtov. Na mieste boli ťažkoodenci i antikonfliktný tím.

Protest pred parlamentom: Pellegriniho vypískali, ťažkoodenci vytlačili ľudí spred vchodu
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Stovky ľudí protestovali od piatka rána pred vstupom do Národnej rady v Bratislave. Skandovali heslá ako "gestapo", "Slovensko si nedáme", "vlastizrada" či "vydajte nám parlament".

Žiadajú, aby v parlamente nebola prijatá novela zákona, v rámci ktorej by sa malo pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz. Odmietajú očkovanie proti ochoreniu COVID-19.

Hlasovanie o tejto novele je naplánované na sobotu.

Desiatky policajných ťažkoodencov začali popoludní postupne vytláčať protestujúci dav spred vstupu do Národnej rady smerom k ochrannej zóne pod schody vedúce k parlamentu. Zaobišlo sa to bez väčších incidentov. Demonštranti kričali heslá ako "gestapo", v proteste chcú pokračovať.

Pred dav sa postavili opoziční poslanci z ĽSNS a Smeru-SD. Protestujúcim vyjadrili podporu. Poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD) uviedol, že budú bojovať proti "očkovaciemu fašizmu" a proti prijatiu novely.

Medzi protestujúcich prišiel aj predseda Hlasu Peter Pellegrini, ktorého dav vypískal. 

Počas protestu pustil niekto medzi protestujúcich slzný plyn. Došlo aj k niekoľkým potýčkam medzi protestujúcimi a políciou. Zraniť sa mala pri nich aj policajtka.

V parlamente sa v piatok začala mimoriadna schôdza. Poslanci majú rokovať aj o novele zákona, ktorá hovorí o zohľadňovaní očkovania pri jednotlivých opatreniach, napríklad pri vstupe do prevádzok.

Vládny návrh novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia predpokladá, že Úrad verejného zdravotníctva SR by mal pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz.

Ten má informovať, či osoba bola zaočkovaná proti ochoreniu COVID-19, negatívne testovaná alebo ochorenie prekonala. Poslanci by mali o návrhu rokovať v skrátenom legislatívnom konaní.

Parlament o novele v piatok rokuje do neskorých nočných hodín. Hlasovanie v prvom čítaní je naplánované na sobotu o 11-tej. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.