Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.11.2013, 18:23

Brusel na vás nebude pozerať krivo, s extrémizmom má problém celá Európa

Šéf eurosocialistov Hannes Swoboda pre Hospodárske noviny.

Hannes Swoboda. Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters
Ako vnímate víťazstvo extrémistu Mariana Kotlebu v župných voľbách?
Je to problém. Štandardné politické strany musia viac pracovať na tom, aby mobilizovali svojich voličov a do budúcna takýto nešťastný volebný výsledok znemožnili.

Objavujú sa názory, že podobný politik by mal šancu na úspech aj v iných krajoch. Ľudia sú totiž frustrovaní tým, že štandardní politici ich problémy neriešia...
Tu vidíme, čo sa stane, keď strany nedostatočne pracujú so svojimi voličmi. Priestor dostávajú pravicoví extrémisti. Tí ponúkajú vždy jednoduché recepty. Je ale na vláde a parlamentných stranách, aby ľuďom vysvetlili, že tieto ich jednoduché riešenia proste nemôžu fungovať. Jediná šanca je jasne povedať, že to, čo sľubujú, nedokážu dodržať. Čo v týchto časoch je možné a čo nie.

Bude na nás Brusel teraz hľadieť krivo, keď radikál získal taký dôležitý post?
Nie. Nemyslím si, že to vytvára zlý obraz o Slovensku. Takéto prípady máme v Rakúsku, Francúzsku... Dôležité je, aby sa v celej Európe spojili sily a ponúkli jasnú alternatívu. Nikto nemôže byť povýšenecký a pozerať na Slovensko zhora. Toto nebezpečenstvo sa týka takmer celej Európy, možno s výnimkou Nemecka. Podobné extrémistické hnutia máme jednoducho všade.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.