Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.10.2015, 13:44

Na Slovensku bude veliteľstvo NATO

Slovenská vláda dnes súhlasila so zriadením regionálneho veliteľstva NATO na území Slovenska. Nový tím bude zložený z príslušníkov slovenskej armády a vojakov členských štátov Severoatlantickej aliancie. Vyplýva to z materiálu ministerstva obrany, ktorý návrh predložilo na rokovaní kabinetu.

Zároveň Slovensko posilní svoje zastúpenie v rámci štruktúr Severoatlantickej aliancie (NATO). Vyplýva to z návrhu na aktualizáciu vojenského zastúpenia Slovenskej republiky pri orgánoch a vo vojenských štruktúrach NATO a EÚ, ktorý dnes odobrila vláda.

Príslušníci Ozbrojených síl (OS) SR budú pôsobiť v tíme pre integráciu síl NATO (NATO Force Integration Unit/NFIU) v litovskom Vilniuse a maďarskom Székesféhervári. Ďalší ľudia pôjdu do Centra výnimočnosti vojenskej polície (NATO MP CoE) v poľskej Bydgoszczi, Mnohonárodného leteckého výcvikového centra (MATC) v českom Vyškove, Mnohonárodnej divízie juhovýchod (MND SE) v rumunskej Bukurešti a do Zboru rýchleho nasadenia NATO (NRDC) v Istanbule. Zároveň sa rozšíri vojenské zastúpenie v Agentúre NATO pre komunikácie a informácie (NCIA).

V súčasnosti pôsobí vo vojenskom zastúpení 75 slovenských vojakov. "Schválením tohto materiálu bude ich maximálny reálny počet činiť do 85 príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky," uvádza sa v predkladacej správe. Výdavky súvisiace s vojenským zastúpením v tomto počte sú zabezpečené v rámci rozpočtu kapitoly ministerstva obrany.

Posilnenie vojenského zastúpenia v štruktúrach NATO ešte musí odsúhlasiť parlament.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.