Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.06.2013, 13:22

Čentéš: K dnešnej voľbe sa nebudem vyjadrovať

Aktualizované | Smer dnes zvolil Čižnára (na snímke) za generálneho prokurátora.

21:30 Čentéš: K dnešnej voľbe sa nebudem vyjadrovať
Prokurátor Jozef Čentéš sa k dnešnej voľbe generálneho prokurátora v slovenskom zákonodarnom zbore vyjadrovať nebude.

"K voľbe sa vyjadrovať nebudem a trvám na dôvodoch mojej ústavnej sťažnosti z januára 2013, ktorou som navrhol Ústavnému súdu SR zrušenie rozhodnutia prezidenta Slovenskej republiky o mojom nevymenovaní," uviedol dnes pre TASR Čentéš.

Jozef Četéš. Snímka: TASR/Pavel Neubauer
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

 

21:00 Fico: Konečne budeme mať generálneho prokurátora
Po veľmi dlhom období, počas ktorého bola kvôli zlyhaniu a neschopnosti súčasnej opozície verejnosť traumatizovaná touto témou, je Slovensko blízko k tomu, aby malo generálneho prokurátora. V reakcii na dnešné zvolenie kandidáta Smeru-SD Jaromíra Čižnára za kandidáta na generálneho prokurátora to vyhlásil predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD).

Robert Fico. HN/P.Mayer

"Legitímnym spôsobom bol zvolený človek, ktorý ma vysoký odborný i morálny kredit v radoch prokurátorov. Je však potrebné počkať na rozhodnutie prezidenta," dodal premiér.

Poslanci Národnej rady SR dnes Čižnára zvolili v tajnej voľbe, na ktorej sa zúčastnili len poslanci vládneho Smeru-SD. Čižnár získal 82 hlasov od 82 prítomných poslancov. O jeho vymenovaní do funkcie musí ešte rozhodnúť prezident SR Ivan Gašparovič.

19:12 Čižnár: Mrzí ma hysterická reakcia opozície
Šéf Krajskej prokuratúry v Bratislave (KP) Jaromír Čižnár uvítal a ocenil skutočnosť, že bol dnes zvolený poslancami Národnej rady (NR) SR za kandidáta na generálneho prokurátora.

"Na strane druhej strane ma mrzí hysterická reakcia opozície, ktorá neustále hovorí o akejsi nelegitímnej voľbe, avšak doteraz nepovedala, podľa akého právneho predpisu by mala byť voľba generálneho prokurátora legitímna," uviedol dnes pre TASR vo svojej reakcii na zvolenie Čižnár.

Jaroslav Čižnár. TASR

"Mrzí ma aj to, že už dopredu hodnotia moju prácu, že nebude nestranná, hoci som v doterajšej svojej práci im dôvod na takéto tvrdenia nedal," zdôraznil.

Reakciu prokurátora Jozefa Čentéša na dnešnú voľbu generálneho prokurátora sa zatiaľ získať nepodarilo.

Poslanci NR SR dnes v tajnej voľbe zvolili za kandidáta na generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára. Súčasný šéf bratislavskej krajskej prokuratúry získal vo voľbe, na ktorej sa zúčastnili len poslanci vládneho Smeru-SD, 82 hlasov od 82 prítomných poslancov. O jeho vymenovaní do funkcie musí ešte rozhodnúť prezident SR Ivan Gašparovič.

Čižnár sa niektorým poslancom predstavil v pondelok (17. 6.) na Ústavnoprávnom výbore NR SR. Tam povedal, že ak Ústavný súd (ÚS) SR potvrdí, že on svojou účasťou na voľbe porušil práva Jozefa Čentéša, odstúpi z funkcie generálneho prokurátora. Ak však ÚS povie, že Čentéšove práva porušil napr. prezident SR Ivan Gašparovič tým, že ho nevymenoval, Čižnár vo funkcii ostane.

"Ak ÚS potvrdí, že boli Čentéšove práva porušené mojím zavinením, odstúpim. Ak ale povie, že ich porušil prezident, tak ja mám niesť zodpovednosť?" pýtal sa podpredsedu výboru Radoslava Procházku (nezaradený).

18:54 Paška: Prezident na novom prokurátorovi nenájde nič
Predseda NR SR Pavol Paška (Smer-SD) je presvedčený, že prezident SR Ivan Gašparovič nenájde na zvolenom kandidátovi na generálneho prokurátora nič, čo by nebolo v poriadku a bránilo by jeho vymenovaniu do funkcie. Vyhlásil to na brífingu po zvolení Čižnára s tým, že je len na hlave štátu, ako bude postupovať.

Pavol Paška. TASR/M.Baumann

"Odkedy sa začalo objavovať meno pána Čižnára, nikto nespochybnil jeho odbornú spôsobilosť, navyše priebeh voľby nebol poznačený žiadnym presviedčaním poslancov, pečiatkovaním či kontrolovaním, voľba bola legitímna. Verím, že prezident rozhodne tak, aby Generálna prokuratúra SR mala čo najskôr nového šéfa," povedal.

Paška podľa svojich slov nevidí problém v tom, že Čižnár je spolužiakom premiéra Roberta Fica (Smer-SD) z vysokej školy. "Mňa na sociológii učili, že priemerná sociálna bytosť by mala mať okolo 800 až 1000 vzťahov. Všetci chodíme do školy, všetci niekoho poznáme, máme frajerky, manželky, tí majú svojich známych, je zúfale diskreditovať niekoho len tým, že je niekoho známy. Neprekáža mi to," uistil s tým, že je rád, že sa spoločnosť po dvoch rokoch zbavila jedného problému.

Paška zároveň uviedol, že ani počas dnešnej rozpravy nezaznamenal žiadne spochybňovanie legitimity vypísania tejto voľby, ani samotnej voľby. "Renomovaní ústavní právnici hovorili, že nič nebránilo tomu, aby som túto voľbu po tom, čo prezident povedal, že Čentéša nikdy nevymenuje, zvolal," zdôraznil.

Pokiaľ ide o opozíciu, Paška tvrdí, že opozičné strany sa akoby zomkli na tejto jedinej téme a uchyľovali sa len do rodiny morálky "a pre mňa ako filozofa a politológa mimoriadne zabávajúcich pohľadov na fungovanie demokratických politických systémov". "Jediný argument, ktorý sa vinul celou rozpravou, bola štandardná poloha strašenia ľudí o tom, ako jedna strana vraj realizuje moc," konštatoval.

Paška však upozornil, že takto je to v demokracii. "Potrebujete dôveru ľudí cez demokratické voľby. Ak získate takýto mandát, je vaša povinnosť moc realizovať. Podľa opozície by sme asi mali zaviesť nielen minimálnu hranicu na vstup do parlamentu, ale aj vrchný limit, povedzme desať percent. To by sa páčilo všetkým a určite by to potom na Slovensku vyzeralo tak, ako sme boli svedkami počas vlády zlepencov," dodal s tým, že nemá problém ukázať hlasovacie lístky z dnešnej tajnej voľby.

18:24 Tichý: Odpadol mi kameň zo srdca
Prvý námestník generálneho prokurátora Ladislav Tichý uvítal dnešné zvolenie krajského prokurátora Jaromíra Čižnára za kandidáta na generálneho prokurátora SR poslancami Národnej rady (NR) SR.

"Odpadol mi kameň zo srdca, že sa končí moja odysea vo vedení Generálnej prokuratúry. Som rád, že sa našiel niekto, kto mal osobnú odvahu vstúpiť do voľby generálneho prokurátora aj napriek nepriaznivej politickej situácii a dlhosiahlym rozporom týkajúcich sa voľby generálneho prokurátora," zdôraznil dnes pre TASR Tichý.

"Podľa môjho názoru zvolenie krajského prokurátora Čižnára potvrdzuje, že prokuratúra má dosť schopných ľudí, či už morálne, alebo odborne erudovaných na to, aby vykonávali funkciu generálneho prokurátora. A určite sem patria krajskí prokurátori, množstvo prokurátorov z okresných prokuratúr a z Generálnej prokuratúry," dodal vo svojej reakcii Tichý.

17:46 Čo vieme o Čižnárovi
Doterajší šéf Krajskej prokuratúry v Bratislave Jaromír Čižnár sa narodil v roku 1964 v Handlovej. Pracuje ako prokurátor 24 rokov.

Zmaturoval v roku 1982 na Gymnáziu Vavrinca Benedikta Nedožerského v Prievidzi. Následne absolvoval Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave, ktorú ukončil v roku 1986.

Začínal ako právny čakateľ na Obvodnej prokuratúre Bratislava IV. v rokoch 1986 až 1989. Tu potom pôsobil do roku 1991 ako prokurátor a následne v tom istom roku aj ako prokurátor Mestskej prokuratúry v Bratislave. Od roku 1991 do roku 1995 pracoval ako námestník obvodného prokurátora na Obvodnej prokuratúre Bratislava IV. Tu potom vykonával funkciu okresného prokurátora do roku 2004.

Od roku 2004 dodnes pracoval ako krajský prokurátor Krajskej prokuratúry (KP) v Bratislave. Do funkcie krajského prokurátora ho vymenoval vtedajší generálny prokurátor Dobroslav Trnka.

Čižnár so svojou kandidatúrou na post generálneho prokurátora SR súhlasil vo štvrtok 13. júna 20013. Prijal tak návrh na kandidatúru zo strany vládnuceho Smeru-SD. Dva dni predtým v utorok 11. júna Rada prokurátorov Slovenskej republiky opätovne odporučila Čižnára na funkciu generálneho prokurátora. Tento platný návrh Rady prokurátorov Národnú radu SR k ničomu nezaväzoval.

Krajský prokurátor Jaromír Čižnár nikdy nebol členom žiadnej politickej strany ani hnutia.

17:40 Parlament zvolil Čižnára za generálneho prokurátora
Poslanci Národnej rady SR dnes v tajnej voľbe zvolili za kandidáta na generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára. Súčasný šéf bratislavskej krajskej prokuratúry získal vo voľbe, na ktorej sa zúčastnili len poslanci vládneho Smeru-SD, 82 hlasov od 82 prítomných poslancov. O jeho vymenovaní do funkcie musí ešte rozhodnúť prezident SR Ivan Gašparovič.

Jaroslav Čižnár. Snímka: TASR/Martin Baumann
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Čižnár sa niektorým poslancom predstavil v pondelok (17. 6.) na Ústavnoprávnom výbore NR SR. Tam povedal, že ak Ústavný súd (ÚS) SR potvrdí, že on svojou účasťou na voľbe porušil práva Jozefa Čentéša, odstúpi z funkcie generálneho prokurátora. Ak však ÚS povie, že Čentéšove práva porušil napr. prezident SR Ivan Gašparovič tým, že ho nevymenoval, Čižnár vo funkcii ostane.

"Ak ÚS potvrdí, že boli Čentéšove práva porušené mojím zavinením, odstúpim. Ak ale povie, že ich porušil prezident, tak ja mám niesť zodpovednosť?" pýtal sa podpredsedu výboru Radoslava Procházku (nezaradený). Ten Čižnára vyzval, aby dal prísľub, že v prípade porušenia Čentéšovych práv odstúpi a zabráni tak dvojvládiu na Generálnej prokuratúre (GP) SR.

Čižnár však nechápe, prečo sa mu dáva za vinu, že nekoná prezident alebo ÚS. "Som postavený do pozície, že som porušil nejaký sľub. Je pravda, že v januári som sľúbil, že sa nemienim zúčastňovať na tejto hre, lebo som chcel byť korektný voči pánovi Čentéšovi. Právne sa nezmenilo nič, ale od januára sa vyblokoval ÚS. Čakal som tiež, či ma Rada prokurátorov odporučí aj v novom zložení," vysvetlil.

Jaromír Čižnár zároveň odmietol obvinenia, že vo funkcii bude niekomu slúžiť. "Skúšali to na mňa mnohí, ale neuspeli. Ak budete mať o mne poznatky, že drukujem nejakej politickej strane, môžete mi to povedať, ja odstúpim," odkázal opozícii a pripomenul, že odstíhal aj kauzu sociálne podniky z čias prvej vlády Roberta Fica (Smer-SD).

Opozícii sa kandidatúra spolužiaka premiéra Roberta Fica z vysokej školy nepozdávala. Opoziční poslanci tvrdili, že Smer-SD si zvolí vlastného generálneho prokurátora a dnešok označila za bod zlomu či čierny deň pre ústavnosť.

17:11 Opozícia sa nezúčastní

Poslanci Smeru-SD v týchto chvíľach volia nového generálneho prokurátora. Má sa ním stať Jaromír Čižnár. Opoziční poslanci opustili pred hlasovaním rokovaciu sálu a na tajnej voľbe sa nezúčastnia.  Predseda SaS Richard Sulík uviedol, že Smer zvolil praktiky komunistov. "Aj tí pod zámienkou demokracie konali z pozície sily," povedal Sulík. Erika Jurinová (OĽaNO) vyzdvihla skutočnosť, že opozícia sa dokázala zjednotiť v tom, že sa na hlasovaní nezúčastní. "Bohužiaľ, dnes nebola pošliapaná iba ústavnosť, ale aj morálnosť," uviedla Jurinová.

Predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo vo svojom príhovore povedal, že ide o historický moment. "Od roku 1989 to je po prvýkrát, čo je generálny prokurátor zvolený hlasmi len jednej strany," povedal Frešo a dodal, že k návratu pred rok 1989 chýba podľa neho iba jedno, "aby pán Čižnár prijal legitimáciu Smeru". Frešo zdôraznil, že pre opozíciu je stále kandidátom na GP Jozef Čentéš.

Podľa predsedu KDH Jána Figeľa ide o naplnenie scenára, ktorý pre svoju stranu pripravoval Robert Fico v koordinácii s prezidentom Ivanom Gašparovičom a predsedníčkou Ústavného súdu (ÚS) Ivetou Macejkovou. Béla Bugár prirovnal hlasovanie k deštrukcii právneho štátu.

Predseda parlamentu Pavol Paška tento krok prirovnal k úteku potkanov z potápajúcej sa lode. Pred parlamentom protestuje asi dvadsať ľudí proti voľbe Jaromíra Čižnára za generálneho prokurátora. V horúcej páľave poludnia držia transparenty s nápismi "Nedovoľme Smeru pošliapať ústavu" či "Aj my máme spolužiakov, pán premiér".

Lipšic: Fico potrebuje vlastného prokurátora
Premiér Robert Fico potrebuje mať na poste generálneho prokurátora svojho človeka, pretože potrebuje mať istotu, že sa v núdzi má na koho spoľahnúť a  nikto nebude vyšetrovať podozrivé financovanie Smeru. Povedal to Daniel Lipšic (NOVA-Dohoda) v parlamentnej rozprave.

 

 

 

 

VIDEO: Lipšic: Fico potrebuje vlastného prokurátora

 

Lipšic odôvodnil túto tézu prípadom nahrávky, v ktorej hlas podobný hlasu Roberta Fica hovorí o zabezpečení miliónov eur na financovanie Smeru "plus ďalšie veci". Podľa Lipšica je potrebné sa prestať tváriť, že v tejto nahrávke je hlas "podobný hlasu Roberta Fica". "Nie je podobný Robertovi Ficovi, je to jeho hlas. A nech má pán Fico zažaluje na súde a stretneme sa tam so znalcom, ktorý potvrdí, alebo vyvráti moje tvrdenie," povedal.

Lipšic spomenul aj tzv. Blaškov spis, teda zmluvu medzi už nebohým podnikateľom Ľubomírom Blaškom a Fedorom Flašíkom ako koordinátorom kampane Smeru v roku 2002, keď mal Blaško za sponzorský dar dostať miesta v štátnych podnikoch i miesta na kandidátkach Smeru. Lipšic spomenul, že napriek začatiu vyšetrovania prokuratúra tento prípad po dvoch dňoch zastavila.

Daniel Lipšic. HN/P.Mayer

Podľa Lipšica sa Fico potrebuje v čase núdze spoľahnúť na prokurátora

Matovič: Smer si pomýlil demokraciu s totalitou
Smer-SD si za rok vládnutia pomýlil demokraciu s totalitou. Myslí si to predseda OĽaNO Igor Matovič. "Ovládli ste úplne všetko, namiesto demokracie ste zaviedli totalitu. Demokracia nie je, že víťaz berie všetko, nie je to právo silnejšieho, je to vládnutie s rešpektovaním menšiny, s rešpektovaním tých slabších," vyhlásil opozičný poslanec v úvode rozpravy k voľbe kandidáta na generálneho prokurátora, ktorou sa začína aktuálna 21. schôdza Národnej rady (NR) SR.

Vládna strana už podľa Matoviča takmer všetko na Slovensku vymaľovala na červeno. "Máte svoju vládu, prezidenta, parlament, máte deväť najkľúčovejších kontrolných inštitúcií, ktoré všetky ovládate vy. Môžeme sa ešte rozprávať o Generálnej prokuratúre aj o Najvyššom kontrolnom úrade, ale som si istý, že čoskoro dokonáte svoje dielo," vyhlásil.

 

 

 

 

VIDEO: Matovič: Pomýlili ste si demokraciu s totalitou

 

Teraz už plačeme zbytočne, odkázal Hlina opozícii
Pokiaľ opozícia chcela zabrániť zvoleniu nového kandidáta na generálneho prokurátora vládnym Smerom-SD, mala viac bojovať. "Bojovať neznamená to, že dnes budú vonku tri bezprizorné skupiny. Mala tu byť pred týždňom jedna veľká demonštrácia bojovníkov za demokraciu," vyhlásil počas dnešnej rozpravy k voľbe kandidáta na generálneho prokurátora, ktorou sa začína aktuálna 21. schôdza Národnej rady (NR) SR, nezaradený poslanec Alojz Hlina.     

Ostatným kolegom v opozícii vytkol, že teraz už nad postupom vládnej strany plačú zbytočne. "Nezvládli sme to, dnes bude zvolený generálny prokurátor," podčiarkol. Za jeho zvolením však vidí aj pozitíva. Doteraz totiž nebolo koho odvolať, keďže generálnu prokuratúru v súčasnosti riadi jej prvý námestník. "Ak tam po dnešnej voľbe niekto bude, vytvára to predpoklad, že niekoho môžete odvolať, ťažko, ale môžete. Potom sú tu voľby a tie treba vyhrať. Ak vyhráte voľby, môžete skrátiť funkčné obdobie," naznačil ďalší postup Hlina. Nového šéfa prokuratúry môžu poslanci podľa neho aj lepšie kontrolovať.

Alojz Hlina. HN/P.Mayer

Kolegom v opozícii Hlina vytkol, že nad postupom vládnej strany plačú zbytočne

Ako za Mečiara
"Je strašné, že 83 poslancov parlamentu za rozhodlo ignorovať ústavu," povedal jeden z protestujúcich Peter Kunder z Aliancie Fair-play, ktorá protest usporiadala.  Parlament podľa neho nemôže nahrádzať úlohu Ústavného súdu, na ktorého pleciach je v súčasnosti rozhodnutie, či pri nevymenovaní Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora prezidentom Ivanom Gašparovičom neboli porušené jeho práva.

 Na protest sa prišlo pozrieť aj niekoľko poslancov opozičných strán. Na zhromaždení vystúpil aj politológ Samuel Abrahám. "Robert Fico si podpísal vlastný ortieľ, pretože táto voľba sa s ním potiahne po celý zvyšok politickej kariéry," uviedol Abrahám.  Demokracia na Slovensku je podľa neho ohrozená rovnako ako za Vladimíra Mečiara. Zvolenie Čižnára bude mať podľa neho ďalekosiahle dôsledky, v prípade, že jej spoločnosť nedokáže zabrániť. "Je na nás, či dokážeme to, čo sme dokázali v roku 1998," dodal s odkazom na odstavenie Vladimíra Mečiara od moci.

Na protest prišli aj ďalšie skupiny občanov. Skupina Okupácia Generálnej prokuratúry bojuje za priamu voľbu generálneho prokurátora. "Nie sme proti Čentéšovi ani proti Čiznárovi. Chceme, aby prokurátorov volili ľudia a aby bolo na Slovensku viac priamej demokracie," povedal člen iniciatívy Vladimír Skokňa. Osamelá dvojica mužov prišla s transparentom "Médiá- jazyk otrokárov". "Prišli sme upozorniť, že občania sú len poštári a v skutočnosti vládnu médiá a celá Európska únia je zotročená," povedal Jozef Klányi z Prievidze.

Parlament dnes volí generálneho prokurátora. Jediným kandidátom je Jaromír Čižnár, ktorý je spolužiakom Fica z právnickej fakulty. Opozícia sa odmieta voľby zúčastniť, za právoplatne zvoleného prokurátora považuje Jozefa Čentéša, ktoého parlament zvolil pred dvoma rokmi. Prezident Ivan Gašparovič ho však nevymenoval.

[[{"type":"hn-image","fid":"220413"}]] [[{"type":"hn-image","fid":"220414"}]]

Protestujúci prišli s transparentami

[[{"type":"hn-image","fid":"220412"}]] [[{"type":"hn-image","fid":"220417"}]] [[{"type":"hn-image","fid":"220422"}]] [[{"type":"hn-image","fid":"220421"}]]

Igor Matovič si priniesol vlastný plagát

Voľba generálneho prokurátora. HN/P.Mayer

V parlamente pokračuje rozprava k voľbe generálneho prokurátora

Snímky: HN/ Peter Mayer


Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.

Predvolebná debata