Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.12.2014, 12:30

Ak má Čižnár zmysel pre stavovskú česť, mal by odstúpiť, vyhlásil Figeľ

Jaromír Čižnár by sa mal vzdať postu generálneho prokurátora SR. Na takýto krok ho vyzval predseda KDH Ján Figeľ v súvislosti so štvrtkovým (4.12.) rozhodnutím Ústavného súdu (ÚS) SR.

Ústavný súd potvrdil, že konanie prezidenta Ivana Gašparoviča bolo svojvoľné a v rozpore s jeho ústavnými právomocami, zosumarizoval verdikt Figeľ. Z jeho pohľadu to bol tretí prípad, keď Gašparovič zabránil výkonu mandátu a hrubo porušil ústavu.

"Dvakrát ako Mečiarova pravá ruka v pozícii predsedu NR SR voči Františkovi Gauliederovi a Emilovi Spišákovi a tretíkrát "akoby člen Smeru" - podľa jeho vlastného vyjadrenia - v pozícii prezidenta republiky," vysvetlil predseda kresťanských demokratov.

Figeľ pripomenul návrh na obžalobu prezidenta za úmyselné porušenie ústavy z februára 2013, ktorý iniciovala opozícia. Spätne konštatuje, že bol oprávnený a bol vyjadrením "zodpovednej obhajoby ústavnosti".

"Vládnuca strana Smer sa rozhodla podporovať Ivana Gašparoviča v jeho konaní, v súlade so záujmom strany ovládnuť kontrolné orgány štátnej moci," vyčítal vládnej strane jej vtedajší postup.

"Ak má v sebe Jaromír Čižnár, ktorý ubezpečoval verejnosť, že počká na rozhodnutie ÚS, zmysel pre stavovskú a občiansku česť, mal by sa postu GP vzdať," doplnil predseda KDH.

Senát ÚS SR vo štvrtok zrušil rozhodnutie bývalého prezidenta Ivana Gašparoviča z 28. decembra 2012 nevymenovať Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora. Konštatoval, že nevymenovaním za generálneho prokurátora došlo k porušeniu základných práv Jozefa Čentéša. Čentéšovi I. senát ÚS SR pod vedením Ladislava Orosza zároveň priznal finančné odškodnenie vo výške 60.000 eur.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.