Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.03.2014, 22:01

Ak by vyhral, my z toho nevyťažíme, myslia si v "Kiskovej dedine"

Prvé volebné kolo v horskej dedinke Jezersko neďaleko Spišskej Starej Vsi jej pred dvoma týždňami prinieslo jednu osobitosť. Andrej Kiska v nej získal 54,4 percenta hlasov, čo bol jeho vôbec najvyšší zisk. 

Starý otec 
Dominik Krempaský potvrdzuje, že z Jezerska pochádza starý otec Andreja Kisku. „Nemyslím, ale že toto je dôvod výsledku. Pán Kiska tu nevyrastal, rodina sa odsťahovala dávno,“ hovorí. Myšlienku, že Kiskove rodinné korene mu pomohli k veľkému číslu odmieta aj ďalší Jezerčan Milan Budzák. „Takto nerozmýšľame. Za výsledkom sú úplne iné dôvody. Kiskovci sa jednoducho odsťahovali dávno,“ hovorí. Začína z viacerých strán analyzovať politickú situáciu. Spomína tu i záplavy z minulých rokov, kedy sa dedine vraj nedostalo adekvátnej pomoci pri protiopatreniach. Budzák spresňuje, že v obci žije už len niekoľko členov veľmi vzdialenej rodiny. Navštevujeme jedného z nich. Martin Kiska sa nechce k voľbám vyjadrovať. „S Andrejom som sa nikdy v živote nestretol,“ hovorí. O rodinných putách hovorí, že sú vzdialené. „Ak by bol zvolený, nemyslím si, že dedina by z toho profitovala,“ konštatuje Martin Kiska a vracia sa k sobotnej robote na dvore. Vplyv koreňov na popularitu popradského kandidáta pripúšťa len jeden oslovený Jezerčan Jozef Kuchta. 

Dedina sa zmenila 

Jezersko sa od ostatných dedín výrazne odlišuje ešte v jednej veci. Hrubým odhadom až dve tretiny všetkých domov neobývajú domáci. Tí rázovité dreveničky  predali. Noví majitelia z rôznych miest ich využívajú ako víkendové sídla. 

Drevo v dnešnú slnečnú sobotu pred drevenicou rúbal Prešovčan Ján Vaško. „Voliť pôjdem až doma večer. Že mám chatu v Jezersku, určite moju voľbu neovplyvní,“ hovorí s úsmevom. Vysvetľuje, že do Jezerska ľudí z mesta láka čarokrásna príroda a aj množstvo turistických atrakcií v okruhu 20 kilometrov. „V zime je tu lyžiarsky svah, v lete túry a cyklistika,“ dodáva. 

Volebne zanietená partia 

Hneď vedľa volebnej miestnosti varí guláš desiatka mladých ľudí. „Byť tak blízko a neísť voliť by bol hriech,“ hovorí Tibor Juraško z Rakús. Väčšina z partie si jednoducho vybavila voličský preukaz a rozhodla sa voliť tu. „Tak, ako Schuster vyhrával v Medzeve a v Topolčanoch Fico, ľudia majú radi svojich,“ myslí si Branislav Stucharak. Partia sa netají, že u nich je jednoznačnou voľbou Kiska. Členovia volebnej komisie potvrdzujú, že veľkú časť voličov tvoria tí s voličskými preukazmi. K volebnému triumfu Kisku v Jezersku tak mohli teoreticky prispieť aj mladí a mestskí voliči. Pri tejto chuti voliť Košičanka Monika Pitoňáková zrazu hovorí, že jej začína byť ľúto, že si preukaz nevybavila.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.

Predvolebná debata