Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.08.2015, 11:43

Kotleba odmieta nahých chlapov. Poslanec Hlina mu chce pustiť Hriešny tanec

Marián Kotleba nemá záujem na rozvoji tohto smeru dekadentného "umenia", preto sa rozhodol, že spomínané dotácie pre Divadlo Štúdio tanca nepodpíše.

Zrušenie 11. ročníka tradičného festivalu Dni tanca pre vás a ohrozená existencia profesionálneho tanečného Divadla Štúdio tanca v Banskej Bystrici vyvolali v meste pod Urpínom rozhorčenie.

Dôvodom je fakt, že predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Marian Kotleba nepodpísal zmluvy na čerpanie dotácií, ktoré divadlo získalo od ministerstva kultúry.

Počas dnešného rokovania Zastupiteľstva BBSK chcú aktivisti zorganizovať na Námestí SNP o 13.00 h, teda priamo pod oknami Úradu BBSK, "symbolický pohreb slovenskej umeleckej tvorivosti". Informovali o tom na sociálnej sieti.

Nechcú nahých chlapov

Ako dnes pre TASR konštatoval riaditeľ Úradu BBSK Milan Uhrík, "predseda BBSK nemá záujem na rozvoji tohto smeru dekadentného "umenia", preto sa rozhodol, že spomínané dotácie pre Divadlo Štúdio tanca nepodpíše".

Pripomenul, že aj v prípade dotácií z ministerstva kultúry ide o peniaze, na ktoré sa skladajú všetci daňoví poplatníci a ktoré treba míňať s uvážením.


Prečítajte si aj: Kotleba odstavil dlhoročný festival. Divadelní kritici mu poslali otvorený list


"Predstaviteľov Úradu BBSK trápia v prvom rade skutočné problémy obyvateľov kraja, a preto vždy podporia radšej rozumné projekty zamerané napríklad na rozvoj knižníc a múzeí než tanečné predstavenia nahých chlapov v Divadle Štúdio tanca," zdôraznil Uhrík s tým, že nepodpísanie dotačných zmlúv v žiadnom prípade nemá vplyv na zákonom stanovené povinné financovanie divadla zo strany VÚC.

BBSK je zriaďovateľom celkovo 22 subjektov v odbore kultúry a cestovného ruchu, medzi ktorými sa nachádzajú múzeá, knižnice, hvezdáreň, osvetové strediská a tri divadlá. Jedným z nich je Divadlo Štúdio tanca.

"V zmysle zákonov o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy a verejnej správy sú z rozpočtu VÚC hradené všetky mzdové náklady všetkých zamestnancov divadiel a kultúrnych inštitúcií, vrátane Divadla Štúdio tanca. Z rozpočtu VÚC je takisto preplácaná aj väčšina prevádzkových nákladov inštitúcií (stravovanie, energie, nájom budov). Konkrétne za rok 2015 bolo doposiaľ preplatených dokopy 95 percent všetkých prevádzkových nákladov kultúrnych inštitúcií. Nie je teda pravdou tvrdenie, že Úrad BBSK nezabezpečil prevádzku tohto zariadenia. Zvyšok prevádzkových nákladov si inštitúcie musia hradiť z vlastných príjmov, akým je napríklad predaj vstupeniek. Presne tak je to aj u ostatných subjektov," vysvetlil Uhrík.

"Divadlo Štúdio tanca zameriava svoju tvorbu najmä na alternatívnu tanečnú produkciu, často presahujúcu hranice slušnosti a dobrých mravov. Na túto činnosť dostáva okrem zákonom stanovených platieb na mzdové a prevádzkové náklady z rozpočtu VÚC aj podozrivo veľké dotácie z ministerstva kultúry. V roku 2015 dosiahla výška týchto mimoriadnych dotácií sumu prevyšujúcu 50.000 eur," dodal riaditeľ Úradu BBSK.

Podľa Uhríka Bábkové divadlo na Rázcestí v Banskej Bystrici, ktoré má približne dvojnásobný počet zamestnancov a odohrá takmer štyrikrát toľko predstavení než Divadlo Štúdio tanca, dostalo z ministerstva kultúry len polovičnú dotáciu.

Hlina chce pustiť Hriešny tanec

Na kauzu ohľadom Kotlebovho zákazu reagoval na sociálnej sieti aj poslanec za KDh Alojz Hlina. „V Banskej Bystrici by ste film Hriešny tanec dnes nenatočili. Župan M. Kotleba zvádza v týchto dňoch hrdinský zápas s tanečníkmi v obtiahnutých elasťákoch o charakter B.Bystrice. Nečudujme sa mu, kým my sme ako mladí pozerali film Hriešny tanec, Marián leštil kanady,“ napísal Hlina.

Podľa neho župan Kotleba ako roduverný Slovák odviedol kus roboty. „S maďarskými extrémistami chodia spolu protestovať, dopisuje si V. Orbánom.“

Na záver dodal, že Aak by sa v Banskej Bystrici našiel niekto, kto by chcel Mariánovi Kotlebovi na námestí premietnúť film Dirty Dancing, tak sa rád pridá.

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.