Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.04.2015, 00:00

„Zatknutie Mečiara? Bolo to len divadielko pre ľudí“

Pätnásť rokov po zásahu v penzióne Elektra sa Vladimír Mečiar drží v Trenčianskych Tepliciach bokom od verejnosti.

„Na ten Zelený štvrtok pred 15 rokmi nikdy nezabudnem. Bolo to tu ako v akčnom filme, všade plno policajtov a ich áut so zapnutými majákmi a sirénami. Mečiara vyviedli z Elektry ako nejakého ťažkého zločinca. O niekoľko hodín ho už viezli naspäť. Bolo to len také divadielko pre ľudí.“

Takto si spomína na deň pred Veľkou nocou roku 2000 Štefan, ktorý býva v Trenčianskych Tepliciach len pár domov od slávneho penziónu Elektra Vladimíra Mečiara.

Práve na Zelený štvrtok, ktorý vtedy pripadol na 20. apríla, kukláči násilím vyviedli slovenského expremiéra, aby vypovedal ku kauze únosu Michala Kováča mladšieho.

Vtedajší policajný šéf Ján Pipta s odstupom času akciu obhajuje. A to aj napriek tomu, že žiadny posun pri vyšetrovaní nepriniesla. „Bolo to krajné, ale nevyhnutné riešenie. Vyprovokoval ho Vladimír Mečiar, ktorý ignoroval predvolanie a verejne deklaroval, že sa nezúčastní na výsluchu,“ uviedol Pipta pre HN.

O čo išlo pri zásahu v Elektre

- Komando kukláčov zadržalo šéfa HZDS Vladimíra Mečiara vo vile Elektra v Trenčianskych Tepliciach na Zelený štvrtok 20. apríla 2000.

- Dôvodom bolo vyšetrovanie prípadov neoprávnene vyplatených odmien členom vlády, zavlečenia Michala Kováča mladšieho do Rakúska a správy SIS, v ktorej boli návrhy na odstránenie prezidenta Michala Kováča z funkcie.

- Mečiar sa podľa polície vyhýbal výsluchu a niekoľko týždňov ignoroval predvolania na výsluch.

- Policajti Mečiara previezli na výsluch do Bratislavy, kde odmietol vypovedať a polícia ho po dvoch hodinách prepustila.

- Obvinenie kvôli odmenám členom vlády súd napokon zrušil s tým, že o nich rozhodoval celý kabinet, a nie iba Mečiar. V ostatných prípadoch polícia zastavila vyšetrovanie z dôvodu amnestií.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.