Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.07.2021, 14:23 Aktualizované dňa 21.07.2021 o 14:38

Na Slovensku potvrdili ďalších vyše 70 prípadov delta variantu. Našiel sa prevažne u nezaočkovaných ľudí

Väčšinu prípadov (63 percent) tvoril import zo zahraničia vrátane obľúbených turistických destinácií.

Na Slovensku potvrdili ďalších vyše 70 prípadov delta variantu. Našiel sa prevažne u nezaočkovaných ľudí
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Na Slovensku potvrdili ďalších 72 nových výskytov delta variantu koronavírusu. Informoval o tom hlavný hygienik Ján Mikas.

Podľa neho väčšinu prípadov (63 percent) tvoril import zo zahraničia (krajiny Európskej únie aj mimo nej, vrátane obľúbených turistických destinácií).

​"Ďalej išlo o úzke kontakty týchto osôb a vyskytli sa aj prípady bez cestovateľskej anamnézy (neboli v zahraničí ani neboli v kontakte s osobami, ktoré prišli zo zahraničia)," informoval Úrad verejného zdravotníctva. Doplnil, že delta variant sa potvrdil prevažne u neočkovaných ľudí.

"Celkovo sme na Slovensku od júna 2021 (prvého potvrdeného delta variantu) laboratórne potvrdili 107 prípadov. Hoci v súčasnosti na Slovensku ešte mierne prevažuje alfa variant, môžeme očakávať ďalší rast podielu delta variantu. Vzhľadom na rýchlosť šírenia delta variantu môže na význame naberať komunitné šírenie," hovorí Mikas.

Úrad pripomenul, že príznaky delta variantu sa podobajú skôr na chrípku, nádchu či alergiu, pri miernych príznakoch sa podobajú na prechladnutie.

Typickým symptómom je bolesť hlavy, bolesť hrdla, výtok z nosa a zvýšená teplota či horúčka. Strata chuti a čuchu už nebýva tak častým prejavom, vyskytnúť sa môžu hnačky. Deltou sa častejšie infikujú mladšie osoby, ktoré môžu ľahšie príznaky podceniť a výrazne infekčnejší variant vírusu šíriť ďalej.

​"Najúčinnejšou ochranou proti ochoreniu COVID-19 je očkovanie. Dôležité je rešpektovať nastavené opatrenia na hraniciach aj vo vnútri krajiny. Treba tiež dodržiavať najzákladnejšie preventívne pravidlá - prekrytie horných dýchacích ciest, dodržiavanie odstupu od iných ľudí a dôsledná hygiena rúk," dodala Račková.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.