Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.07.2021, 12:38

Hygienici našli covid vo väčšine vzoriek z odpadových vôd, vírusová nálož klesla

Monitoring odpadových vôd vykonávajú hygienici v každom kraji pravidelne na týždennej báze.

Hygienici našli covid vo väčšine vzoriek z odpadových vôd, vírusová nálož klesla
Zdroj: TASR/Martin Palkovič

Nový koronavírus sa našiel vo väčšine vzoriek, ktoré odobrali z odpadových vôd na Slovensku.

"Regionálne úrady verejného zdravotníctva doteraz odobrali a vyšetrili metódou RT-PCR a digitálnou PCR celkovo 90 vzoriek. Pozitívnych alebo s hraničnými hodnotami bolo 77 vzoriek. Vírus SARS-CoV-2 bol potvrdený v 85,56 percenta," uviedla hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková.

Vírusová nálož vo vzorkách odpadových vôd v jednotlivých krajoch podľa jej slov poukazuje na postupný pokles takmer vo všetkých krajoch od 18. do 28. kalendárneho týždňa.

Zdroj: ÚVZ SR

"Vzhľadom na krátky čas vykonávania monitoringu, ako aj rozšírenie delta variantu v Európe sme však pri stanovovaní jednoznačných prognóz zatiaľ opatrní. Situáciu potrebujeme pozorne sledovať dlhšie aj vzhľadom na dovolenkové návraty," povedala Račková.

Vzorky z každého kraja

Monitoring odpadových vôd vykonávajú hygienici od 18. kalendárneho týždňa v každom kraji pravidelne na týždennej báze.

Regionálne úrady verejného zdravotníctva odoberajú spolu s pracovníkmi čistiarní odpadových vôd približne desať vzoriek týždenne zo všetkých krajov, v začiatkoch to bolo menej.

Analýzu vzoriek vykonáva Národné referenčné centrum pre mikrobiológiu životného prostredia na Úrade verejného zdravotníctva.

"Z pohľadu reprezentatívnosti vzoriek epidemiológovia z regionálnych úradov verejného zdravotníctva dôsledne vytypovali sieť odberových miest - veľké krajské ČOV. Takto nastavený monitoring odpadových vôd nám dotvorí komplexnejší pohľad na to, v ktorých častiach Slovenska sa zvyšuje nárast počtu prípadov, respektíve vznikajú epidémie, alebo sa počet prípadov znižuje," priblížila Račková.

Zdroj: ÚVZ SR

Doplnkový nástroj

Na lokality s narastajúcim počtom prípadov sa potom môžu epidemiológovia bližšie zamerať a nastaviť potrebné protiepidemické opatrenia.

Monitoring odpadových vôd je podľa úradu užitočným doplnkovým nástrojom k analyzovaniu epidemiologickej situácie na Slovensku.

"Naďalej platí, že regionálne úrady verejného zdravotníctva identifikujú ohniská nákazy prioritne epidemiologickým vyšetrovaním - dohľadávanie kontaktov, cielené PCR testovanie a podobne," zhrnula hovorkyňa.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.