Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.02.2016, 18:17

Kažimír zabával, Fico sa chichotal do dlaní. Aj takto vyzerala konferencia Smeru

„Keby sme prestali fajčiť, čo by bolo so štátnym rozpočtom?“ s humornou poznámkou odbíjajú fajčiaci delegáti Smeru svojho kolegu nefajčiara. Po rannej cigaretke sa presúvajú do banskobystrickej auly Slovenskej zdravotníckej univerzity. Dnes (sobota) predseda strany Robert Fico predstavuje stranícky program s názvom „Robíme pre ľudí a chránime Slovensko“, čo bude základným cieľom účasti strany v budúcej vláde.

Desať minút po desiatej prichádzajú do takmer plnej auly, kde sedí do takmer 400 delegátov, Robert Fico, Robert Kaliňák, Marek Maďarič, či Pavol Paška, ktorý sa stal akýmsi straníckym moderátorom. Rovnakej úlohy sa totiž zhostil aj na piatkovej konferencii o sociálnej demokracii, kde vystúpil okrem Fica napríklad český prezident Miloš Zeman.

Paška sa ujme slova. Víta mimostranícke posily - predsedu Konfederácie odborových zväzov Jozefa Kollára a predsedu Jednoty dôchodcov Slovenska Jána Lipianskeho. Následne delegáti jednohlasne schválili návrhovú komisiu. „Budeme sa riadiť vašimi názormi a predstavami a to, čo plénum odsúhlasí, bude výstupom,“ líška sa Paška. Komisia bude zbierať návrhy od delegátov.

Za ústredný rečnícky pult sa postaví predseda Fico. V aule zavládne sústredené ticho. Fico priblíži dôvody sobotného stretnutia: „Chceli sme vedieť, kde sa nachádzame pred voľbami a či môžeme pristúpiť k jasným záväzkom k slovenskej spoločnosti.“ Inými slovami, čakali na aktuálne čísla a dáta. Pred nami je takmer polhodinová bilancia úspechov. Potom sa dozvieme, že do roku 2020 by sme so Smerom mohli dosiahnuť 85 percent životnej úrovne Európskej únie. Vo chvíli, keď to vyzerá, že sa blížime do finále a príhovor sa bude niesť len v pochvalnom tóne končiacej vlády, prídu na rad aj migranti. „Nedovolíme vytvoriť ucelenú komunitu s iným náboženstvom,“ zahromží Fico a delegáti ho odmeňujú búrlivým aplausom. Nejde o prvý prípad tlieskania, ale podľa intenzity sa im práve tento výrok pozdáva najviac.

Hodinový prejav predsedu Smeru sa končí podľa predpokladov – potleskom. Ficove miesto vzápätí zaujme šéf kampane Smeru a podpredseda strany Marek Maďarič. Jeho prejav apeluje najmä na volenie stability. Patetickému tónu, zložitým vetným konštrukciám a slovným spojeniam ako „estráda deštrukcie“ chýba rustikálna patina Ficovho prejavu. Podľa atmosféry bol delegátom bližší práve ten. Potleskový úspech predsedu už nezopakuje žiadny z rečníkov, hoci minister financií Peter Kažimír vypustí do éteru aj spŕšku humoru. „Dnes ráno som sa dočítal v Hospodárskych novinách, že agentúra Fitch... Teda nie Fico, ale Fic... Teda Fitch potvrdila rating A+,“ najskôr vedome, vzápätí nevedome baví spoločnosť Kažimír. Fico sa schuti smeje do dlane.

Väčšina z ministrov, ktorí požiadali o vystúpenie, sa nejakým spôsobom zmienili v negatívnom duchu o opozičných stranách. Hlavne Jánovi Richterovi prekážalo nedávne obvinenie predsedu strany Skok Juraja Miškova z toho, že Smer si vymyslel 130-tisíc pracovných miest. Nikto z nich sa, samozrejme, nezabudol pochváliť úspechmi, dosiahnutými za štyri roky. Po kritike do vlastných radov ani stopy. Strana, očami jej pohlavárov, šliapala ako hodinky. Takmer dvojhodinové kolo rečnenia ukončil predseda Fico predvolebnou veršovankou: „V roku 2016, voľte stranu 16.“ Moderátor Pavol Paška poprial všetkým šťastnú cestu a delegáti sa slobodne vydali k bufetovým stolom.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.