Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.01.2014, 23:00

Bezáka rieši pápež. Jeho meno má byť očistené

Rehabilitácia slovenského arcibiskupa je otázkou pár týždňov, tvrdí rakúsky teológ Paul Zulehner.

Odvolaný slovenský arcibiskup Róbert Bezák by sa mohol čoskoro dočkať rehabilitácie. Jeho prípadom sa podľa portálu Českej televízie vraj zaoberá sám pápež František. Portál sa odvoláva na slová rakúskeho pastorálneho teológa Paula Zulehnera, ktorí tvrdí, že očistenie jeho mena je otázkou pár týždňov. Spomínaný teológ navštívil Slovensko a stretol sa s bývalým poslancom KDH Františkom Mikloškom, ktorý sa dlhodobo usiluje o rehabilitáciu obľúbeného arcibiskupa. Od neho sa dozvedel, že sa v prípade Bezákovho odvolania konalo niekoľko stretnutí. 

Arcibiskupského úradu ho v roku 2012 zbavil bývalý pápež Benedikt XVI a presné dôvody svojho núteného odchodu vraj Bezák doteraz nepozná.
Podľa Rakúšana Zulehnera je Bezákov prípad v „pohybe“. Tento teológ navštívil Slovensko, kde sa od niekdajšieho disidenta a politika Františka Mikloška dozvedel, že sa v tejto veci v uplynulých troch týždňoch konalo viacero stretnutí. Aj Mikloško sa dlhodobo angažuje o Bezákovo očistenie.

Prípadu sa podľa Zulehnera ujal sám pápež František, ktorý rokoval s prefektom Kongregácie pre biskupov kardinálom Marcom Ouelletom a kardinálom Jozefom Tomkom. Podľa portálu sa Bezák s Ouelletom stretol, a pri tejto príležitosti sa Ouelletov sekretár Ilson de Jesus Montanari  vyjadril, že „aj Vatikán môže činiť chyby“, vyhlásil Zulehner. Informácie mu mal posunúť Mikloško.

Kanaďan Ouellet je kľúčovou postavou v tejto kauze, keďže je šéfom kongregácie, ktorá zodpovedá za výber kandidátov do biskupských úradov.

Bezák žije v kláštore redemptoristov neďaleko Verony. Nedostal od cirkvi žiadny mandát – odišiel z jediného dôvodu: aby opustil Slovensko. „Môj život sa teraz zúži na modlitby a stíšenie, lebo aj v myšlienkach sa chcem vzdialiť od toho, čo som za uplynulý rok a pol prežil. Prosím novinárov, ale aj všetkých ostatných, aby ma nevyhľadávali, ani netelefonovali do kláštora, lebo aj tak nebudem dostupný. Kauzu arcibiskupa Bezáka som nechal za sebou a môj nový život už nepatrí verejnosti,“ vyjadril sa pre denník Új Szó. Jeho odvolanie sprevádzali protesty - najmä preto, že bol Bezák známy tým, že kritizoval pomery v cirkvi aj hospodárenie predchádzajúceho arcibiskupa Jána Sokola. Je známy liberálnejšími postojmi. 

zdroj: ct24

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.