Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.10.2014, 14:12

Páni Milanovia už svoj odkaz odovzdali, povedal o svojich súperoch v boji o Bratislavu Nesrovnal

Za dobré výsledky v škole ubytovať študentov v mestských nájomných bytoch, obnoviť bratislavské kúpele Grössling, zriadiť stavebnú políciu, vytvoriť mestský amfiteáter, cintorín pre domáce zvieratá či zapojiť železnicu do prepravy ľudí. Aj to sú niektoré body volebného programu kandidáta na primátora Iva Nesrovnala. Nezávislý mestský poslanec, ktorý nedávno vystúpil z SDKÚ-DS, dnes predstavil svoje vízie. Zamerať sa chce najmä na dopravu, výstavbu a čistotu v meste.

Nesrovnal sa pred novinárov postavil spolu s projektantom Vladimírom Šimkom, architektkou Janou Ivanovovou a starostom Záhorskej Bystrice Jozefom Krúpom. "S nimi som spolupracoval a opieral sa o nich pri tvorbe programu," uviedol dnes Nesrovnal, ktorý svoj program označil ako 111 krokov, ako vrátiť Bratislavu Bratislavčanom. Za štyri roky podľa svojich slov podal v mestskom zastupiteľstve stovku návrhov. "Ale som iba jeden zo 45 poslancov, mesto riadi primátor," argumentoval, prečo sa rozhodol kandidovať.

V programe má Nesrovnal napríklad vytvorenie mestskej železnice a hovorí o bratislavskej S-Bahn, ktorá by priviezla ľudí na Trnavské mýto. "Bratislava má 80 kilometrov železníc na svojom území, a tie sú nezapojené do prepravy ľudí," tvrdí. V Ivanke pri Dunaji, Pezinku či Lamači chce súčasne zriadiť záchytné parkoviská, aby na nich ľudia nechali svoje autá a mesto sa má znova pokúsiť čerpať eurofondy na zrušený projekt Filiálka.

Kandidát na primátora chce tiež stavať so súkromníkmi parkovacie domy, sankcionovať nedokončené stavby napríklad zvýšenou daňou z nehnuteľností a pri rozvojových projektoch najprv budovať infraštruktúru, až potom stavať. Nesrovnal rovnako chce zredukovať stavebné úrady na päť, regulovať farebnosť fasád domov či upraviť alebo zrušiť nevýhodné zmluvy mesta. "Preorientovať policajtov z pokút za parkovanie na ochranu bezpečnosti ľudí v uliciach," píše Nesrovnal v programe ďalší svoj bod.

V bratislavskom dopravnom podniku plánuje Nesrovnal dosiahnuť úsporu operačných nákladov, a tak napríklad znížiť cestovné. Výberové konania v mestských podnikoch chce robiť prostredníctvom personálnej agentúry, aby na miestach nesedeli politici, a zaviesť na úradoch napríklad princíp zvaný jeden kontakt. "Úradníci si potrebné stanoviská medzi sebou sami dožiadajú," píše sa v Nesrovnalovom volebnom programe. Do lesoparku chce púšťať menej áut a ťažbu dreva znížiť, podporou cestovného ruchu plánuje zvýšiť zamestnanosť v hlavnom meste či zriadiť Dom hudby.

Nesrovnal si svoju volebnú kampaň podľa vlastných slov financuje sám. "Som na to dostatočne finančne nezávislý," podotkol a poukazoval na to, že bol advokátom v Nemecku. Dosiaľ na kampaň minul do 100.000 eur, no odhaduje, že sa náklady ešte môžu vyšplhať do 200.000 eur.

Kandidát na primátora počas tlačovej konferencie daroval svojej manželke kyticu ruží a svojich dvoch najsilnejších protikandidátov označoval "páni Milanovia, ktorí svoj politický odkaz už odovzdali." Nesrovnal tiež podotkol, že jeho inšpiráciou je súčasná hlava štátu, prezident Andrej Kiska. O tom, že ho spomenie na tlačovej konferencii či o prípadnej podpore, sa s ním ale nerozprával.

O stoličku primátora hlavného mesta zabojuje v novembri desať kandidátov. Okrem Nesrovnala aj súčasný primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smer-SD), Milan Kňažko (nezávislý s podporou KDH) i kandidátka strany Sieť Tatiana Kratochvílová, za ktorou stojí aj SaS, Most-Híd a SDKÚ-DS. Primátorom chce byť aj Miroslav Dragun z občianskeho združenia Nie ropovodu a manažér Gabriel Karácsony (Priama demokracia). Ďalšími uchádzačmi sú ekonómka Kristína Ulmanová a strojný inžinier Peter Čiernik, ktorí sú nezávislými kandidátmi. O post sa uchádza aj Ivan Bielik, vysokoškolský učiteľ, ktorý je z Ľudovej strany Naše Slovensko a fotograf Andrej Palacko.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.