°C
Sledujte nás na Instagrame
@hospodarske_novinyNesrovnal sa pred novinárov postavil spolu s projektantom Vladimírom Šimkom, architektkou Janou Ivanovovou a starostom Záhorskej Bystrice Jozefom Krúpom. "S nimi som spolupracoval a opieral sa o nich pri tvorbe programu," uviedol dnes Nesrovnal, ktorý svoj program označil ako 111 krokov, ako vrátiť Bratislavu Bratislavčanom. Za štyri roky podľa svojich slov podal v mestskom zastupiteľstve stovku návrhov. "Ale som iba jeden zo 45 poslancov, mesto riadi primátor," argumentoval, prečo sa rozhodol kandidovať.
V programe má Nesrovnal napríklad vytvorenie mestskej železnice a hovorí o bratislavskej S-Bahn, ktorá by priviezla ľudí na Trnavské mýto. "Bratislava má 80 kilometrov železníc na svojom území, a tie sú nezapojené do prepravy ľudí," tvrdí. V Ivanke pri Dunaji, Pezinku či Lamači chce súčasne zriadiť záchytné parkoviská, aby na nich ľudia nechali svoje autá a mesto sa má znova pokúsiť čerpať eurofondy na zrušený projekt Filiálka.
Kandidát na primátora chce tiež stavať so súkromníkmi parkovacie domy, sankcionovať nedokončené stavby napríklad zvýšenou daňou z nehnuteľností a pri rozvojových projektoch najprv budovať infraštruktúru, až potom stavať. Nesrovnal rovnako chce zredukovať stavebné úrady na päť, regulovať farebnosť fasád domov či upraviť alebo zrušiť nevýhodné zmluvy mesta. "Preorientovať policajtov z pokút za parkovanie na ochranu bezpečnosti ľudí v uliciach," píše Nesrovnal v programe ďalší svoj bod.
V bratislavskom dopravnom podniku plánuje Nesrovnal dosiahnuť úsporu operačných nákladov, a tak napríklad znížiť cestovné. Výberové konania v mestských podnikoch chce robiť prostredníctvom personálnej agentúry, aby na miestach nesedeli politici, a zaviesť na úradoch napríklad princíp zvaný jeden kontakt. "Úradníci si potrebné stanoviská medzi sebou sami dožiadajú," píše sa v Nesrovnalovom volebnom programe. Do lesoparku chce púšťať menej áut a ťažbu dreva znížiť, podporou cestovného ruchu plánuje zvýšiť zamestnanosť v hlavnom meste či zriadiť Dom hudby.
Nesrovnal si svoju volebnú kampaň podľa vlastných slov financuje sám. "Som na to dostatočne finančne nezávislý," podotkol a poukazoval na to, že bol advokátom v Nemecku. Dosiaľ na kampaň minul do 100.000 eur, no odhaduje, že sa náklady ešte môžu vyšplhať do 200.000 eur.
Kandidát na primátora počas tlačovej konferencie daroval svojej manželke kyticu ruží a svojich dvoch najsilnejších protikandidátov označoval "páni Milanovia, ktorí svoj politický odkaz už odovzdali." Nesrovnal tiež podotkol, že jeho inšpiráciou je súčasná hlava štátu, prezident Andrej Kiska. O tom, že ho spomenie na tlačovej konferencii či o prípadnej podpore, sa s ním ale nerozprával.
O stoličku primátora hlavného mesta zabojuje v novembri desať kandidátov. Okrem Nesrovnala aj súčasný primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smer-SD), Milan Kňažko (nezávislý s podporou KDH) i kandidátka strany Sieť Tatiana Kratochvílová, za ktorou stojí aj SaS, Most-Híd a SDKÚ-DS. Primátorom chce byť aj Miroslav Dragun z občianskeho združenia Nie ropovodu a manažér Gabriel Karácsony (Priama demokracia). Ďalšími uchádzačmi sú ekonómka Kristína Ulmanová a strojný inžinier Peter Čiernik, ktorí sú nezávislými kandidátmi. O post sa uchádza aj Ivan Bielik, vysokoškolský učiteľ, ktorý je z Ľudovej strany Naše Slovensko a fotograf Andrej Palacko.
Denný prehľad správ emailom
Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.
Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.