Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.02.2015, 12:55

Prestaňte chrániť DSSky a začnite chrániť ľudí, vyzval Fico

Okolo otvorenia 2. dôchodkového piliera sa podľa premiéra Roberta Fica (Smer-SD) robí zbytočná hystéria. Vyzýva preto opozíciu aj médiá, aby prestali chrániť dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS), a začali chrániť ľudí. Ako poukázal v dnešnej diskusnej relácii televízie TA3 V Politike, prioritným cieľom DSS sú zisky, až následne ľudia a ich dôchodky.

Opozičný poslanec Národnej rady SR Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS) nesúhlasí s tvrdeniami premiéra o prioritách DSS. Upozornil, že zákon im zakazuje myslieť na zisky a zabúdať na ľudí. "Je to klamstvo," skonštatoval. Tvrdí, že ide o najlacnejší systém správy peňazí na svete bez lacnejšej alternatívy.

Šéf kabinetu avizoval, že vláda nebude robiť v súvislosti s otvorením 2. piliera žiadnu kampaň, nebude nikoho nahovárať ani prehovárať. Potvrdil, že napriek inému názoru nebude rušiť 2. pilier, chce však riešiť situáciu ľudí, ktorí si v ňom nemajú šancu našetriť na dôchodky vyššie ako zo Sociálnej poisťovne. Fico upozorňuje, že v 2. pilieri sú státisíce takýchto ľudí a prvé vyplácané dôchodky po desiatich rokoch jeho fungovania ukázali, že systém nie je dobrý.

Kaník je presvedčený, že fungovanie dôchodkového systému nie je možné bez 2. piliera. Argumentuje, že už v súčasnosti je vyplácaný dôchodok asi 30 % dotovaný príspevkami od iných. Upozornil, že táto dotácia by sa vzhľadom na demografický vývoj zvyšovala a časom by bol systém neudržateľný. Diskusiu o fungovaní 2. piliera však nevylučuje, cieľom by malo byť jeho nastavenie tak, aby ponuky pre ľudí boli férové.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.