Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.01.2015, 16:54

Dnes končia minuloročné diaľničné známky, policajti si pripravili kamery

Máte na skle vlaňajšiu ročnú diaľničnú známku? Ak áno, dnes definitívne končí jej platnosť. Od zajtra si ju musíte vymeniť. To znamená, že od zajtra musí mať každé auto, ktoré jazdí po slovenských diaľničných a rýchlostných cestách na prednom skle diaľničnú nálepku na rok 2015.

Rôzne sadzby
Cena diaľničných nálepiek sa pre tento rok nemenila. V preklade – ročná za 50 eur, mesačná za 14 a desaťdňová za 10 eur. Môžete si ich pritom zakúpiť na viac ako 1 200 predajných miestach alebo cez internet. Znamená to, že ich nájdete nielen na pobočkách Slovenskej pošty, hraničných priechodoch, či pumpách, ale i na internetovej stránke www.dialnicnenalepky.sk.

Od nového roka sa však zmenil systém kontrol na našich autostrádach. Po novom ich už nerobia policajti, ale štátni diaľničiari. Národná diaľničná však upozorňuje. „Systém kontroly, ktorý motoristi poznajú aj z minulosti, bude pokračovať aj v roku 2015. Je to typ kontroly, ktorý bol v minulosti dominantný z pohľadu počtu skontrolovaných vozidiel,“ napísala spoločnosť v stanovisku na svojom webe. Do kontroly toho, či máte alebo nemáte diaľničnú nálepku, chce diaľničná spoločnosť zapojiť kamery. Tie by vás mali skontrolovať i bez toho, aby ste svoje auto na diaľnici zastavili.

Prídu elektronické známky
Od tohto roku by sa realitou mohli stať aj elektronické diaľničné známky. Národná diaľničná spoločnosť opätovne vypísala tender na ich dodávateľa. Ten pôvodný na príkaz Úradu pre verejné obstarávanie zrušila. „Pre mňa je dôležité, aby k 1. januáru 2016 bol funkčný nový systém,“ povedal minister dopravy Ján Počiatek. V prípade ich zavedenia má systém fungovať tak ako teraz. To znamená, že vodiči si budú môcť vybrať ročné, mesačné, či desaťdňové elektronické známky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.