Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.07.2021, 10:35 Aktualizované dňa 20.07.2021 o 13:53

Testy na koronavírus by mali byť pre všetkých zadarmo, tvrdí Hlas

Richard Raši tvrdí, že nezaočkovaní sú znevýhodnení už len tým, že sa musia pravidelne testovať

Testy na koronavírus by mali byť pre všetkých zadarmo, tvrdí Hlas
Zdroj: TASR - Jakub Kotian

Predstavitelia mimoparlamentného Hlasu-SD vyzvali vládu umožniť preplácanie PCR testov alebo testov na protilátky občanom, ktorí boli pozitívne testovaní antigénovým testom.

Občania, ktorým nákazu potvrdili len prostredníctvom antigénového testovania, nemajú právo na digitálny COVID preukaz EÚ.

"Štát by mal každému záujemcovi, ktorý bol pozitívne testovaný antigénovým testom, umožniť a preplatiť buď test na dlhodobé postcovidové protilátky, alebo mu dať možnosť PCR testu bez toho, aby si ho musel platiť," povedal na utorkovej tlačovej konferencii nezaradený poslanec parlamentu Richard Raši, pôsobiaci v Hlase-SD.

Dodal, že všetci, ktorí mali pozitívny antigénový test, sa museli podrobiť izolácii a boli oficiálne vedení ako chorí na COVID-19.

Testy by navyše podľa Rašiho mal preplácať štát. Argumentuje tým, že neočkovaní sú znevýhodnení už tým, že sa musia pravidelne testovať.

Raši hovorí aj o možnosti PCR testu na COVID-19 ako o podmienke účasti na podujatiach počas návštevy pápeža Františka na Slovensku. Namieta plnú zaočkovanosť ako jedinú podmienku.

Poukázal na to, že s pápežom sa možno chce stretnúť aj množstvo ľudí so zdravotnými problémami, pre ktoré sa očkovať nemôžu. Raši upozornil, že aj zaočkovaný môže preniesť vírus a ľudí nemožno deliť opäť na dve kategórie. 

"Je to požiadavka Svätej stolice? Je to požiadavka Svätého Otca? Určite nie. Lebo pápež František, ktorý podporuje očkovanie a je zaočkovaný, nediskriminuje ľudí," poznamenal Raši v súvislosti s pomienkou plnej zaočkovanosti.

Pokiaľ to nie je vyslovene požiadavka pápeža, mala by sa podľa neho aj inak ľuďom umožniť účasť na podujatiach. "Uvedomme si, že so Svätým Otcom sa budú chcieť stretnúť aj ľudia, ktorí sa zo zdravotných dôvodov očkovať nemôžu," podotkol s tým, že to môžu byť stovky ľudí, ktorí veria, že stretnutie s pápežom im môže v ich stave pomôcť. Hovorí preto o možnom PCR teste. Ten považuje za dostatočne presný, aby sa eliminovalo riziko prenášania vírusu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.