Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.04.2015, 08:14

Bezákovi vybavil prijatie u pápeža český kardinál Vlk

Súkromnú audiencu u pápeža Františka, ktorá sa konala pred tromi dňami, vybavil odvolanému arcibiskupovi Róbertovi Bezákovi český kardinál Miroslav Vlk. Informoval o tom portál denníka Sme.

O prijatie Bezáka požiadal Vlk Svätého otca listom 25. septembra minulého roka. Začiatkom marca dostal český kardinál odpoveď. Dátum audiencie stanovil Vatikán na 10. apríla o 11:15.


Róbert Bezák na audiencii u pápeža Františka. Snímka: L'Osservatore Romano

František obišiel mocenské štruktúry

Bezákovo meno sa tam však nespomínalo. "Hneď som pochopil, že vatikánski úradníci to zašifrovali tak, aby sa o tom nedozvedeli niektorí vysoko postavení hodnostári v okolí pápeža. Bolo to zámerné, lebo následne mohli rozhodnutie Svätého Otca už len rešpektovať. Isté je, že za týmto prijatím je Svätý Otec, ktorý takto obišiel mocenské štruktúry vo Vatikáne,“ povedal pre Sme kardinál Vlk.

S Bezákom hovoril český kardinál ešte predtým. Vlk presviedčal Bezáka, že audienciu preňho vybavil. Bezák sa následne rozhodol, že do Ríma pôjde tiež. "Dohodli sme sa, že ak sa k Svätému Otcovi dostanem iba ja, poviem mu, že je tiež v Ríme. Už na recepcii však vysvitlo, že očakáva jeho," uviedol český kardinál.

Podľa Vlka počúval pápež Bezáka s úprimným záujmom a pochopením. "Verím, že sa to vyrieši v jeho prospech.“

Odvolanie Bezáka

Svätý Otec Benedikt XVI. odvolal arcibiskupa Róberta Bezáka z pastoračného riadenia Trnavskej arcidiecézy 2. júla 2012. Rozhodol sa tak na základe apoštolskej vizitácie, ktorá sa uskutočnila od 22. januára do 1. februára 2012. V decembri 2013 Bezák opustil Slovensko a presťahoval sa do talianskeho Bussolenga.

Róbert Bezák sa zdržiaval od decembra na Slovensku. Do kláštora redemptoristov v Taliansku sa už nechcel vrátiť. Bezák, ktorý je členom rehole redemptoristov, si sám Bussolengo vybral za miesto svojho pobytu z viacerých ponúk, ktoré mu rehoľa poskytla. Pôsobil tam od decembra 2013. Pôvodne nesmel slúžiť omše pre verejnosť, čo mu však neskôr miestny biskup dovolil.

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.