Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.02.2015, 14:01

Kráľ Zemplína Vareha: V base zarobím stotisíc eur

Veľkopodnikateľ Mikuláš Vareha si vo väzení odsedí o rok viac.

Rozhodol o tom dnes senát Špecializovaného trestného súdu, ktorý mu nariadil výkon náhradného trestu za to, že nezaplatil peňažný trest vo výške stotisíc eur. Vareha s tým súhlasil a konštatoval, že "by bol blázon, keby ho zaplatil".

Bývalý podnikateľ, médiami často označovaný ako kráľ Zemplína, si za spáchanie pokračujúcich trestných činov krátenia a neodvedenia daní a poistného v kauze obchodovania s lykožrútom a euroočkami (štepné púčiy), odpyká vo väzení jedenásť rokov.

"Jedenásť alebo dvanásť rokov? Pred sebou mám ešte dovolanie. Pán sudca, jeden rok v base si odsedím, odležím. Kto vám dá za jeden rok stotisíc eur? Takto ich zarobím v base," reagoval na súde Vareha.

Ako dodal, spočiatku chcel peňažný trest zaplatiť, ale má zablokované všetky firemné účty a na nich údajne 4,6 milióna eur. "Teraz už nemám záujem zaplatiť. Stotisíc eur je veľká položka, keď vyjdem von z basy, budem môcť podnikať," rozhovoril sa pred senátom odsúdený.

Avizoval tiež, že na viacerých daňových pracovníkov podal alebo podáva trestné oznámenie vrátane prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry za zneužitie právomoci verejného činiteľa.

Obžaloba Varehu vinila z fiktívnych obchodov medzi jeho firmami, ktorými mal štát poškodiť o 58,1 milióna eur. Zemplínsky veľkopodnikateľ figuroval ako konateľ a spoločník v sedemdesiatich siedmich  firmách a jedenásť z nich medzi sebou nakupovalo a predávalo štepné púčiky jabloní a lykožrúty v obrovskom objeme, vyše päťdesiatpäť miliónov euroočiek (štepov) a vyše 414 miliónov kusov lykožrútov. V čase súdneho procesu Vareha presviedčal senát, že lykožrút nie je škodca, ale biologické krmivo. Kŕmili vraj nimi bažanty, pštrosy a ryby. Prokurátor argumentoval, že "také množstvá sa u nás ani nevyskytujú a sú neobchodovateľné". Tvrdil tiež, že k žiadnemu biznisu reálne nedošlo. Vareha svoju vinu popieral.

Keď ho dnes odvádzali zo súdnej siene, špeciálnemu prokurátorovi adresoval slová: "Bitku ste vyhrali, ale vojnu ste ešte nevyhrali."

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.