Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.10.2013, 12:15

Na banské múzeum v Handlovej má ísť 200-tisíc eur

Vláda na svojom výjazdovom rokovaní v Handlovej (9. 10.) zaviazala ministra životného prostredia SR Petra Žigu a ministra financií SR Petra Kažimíra, aby zabezpečili finančné prostriedky v plánovanom objeme 200.000 eur na dokončenie expozície Banského uhoľného múzea v Handlovej. Ministri majú pri tom zohľadniť možnosti štátneho rozpočtu.

Minister životného prostredia Peter Žiga označil expozíciu banského múzea v Handlovej za dlhú pesničku. "My sme sa tým začali minulý rok zaoberať tak, aby sme niekedy v priebehu budúceho roka dotiahli túto stavbu a presunuli expozíciu banskej časti z Banskej Štiavnice do Handlovej," ozrejmil.

Podľa ministra by malo byť 200.000 eur na dokončenie múzea postačujúcich. "Pretože už tam bolo preinvestovaných niekoľko desiatok tisíc eur a naši experti hovoria, že 200.000 eur bude stačiť na to, aby bolo dokončené a mohlo byť otvorené budúci rok," doplnil.

Práce na múzeu, ktoré bude expozitúrou Slovenského banského múzea v Banskej Štiavnici, sa začali v máji tohto roka. V tom budúcom plánuje SBM v spolupráci s Hornonitrianskymi baňami Prievidza inštalovať zbierky, vitríny a postery. V suteréne by mala vzniknúť aj malá simulovaná baňa. Prvých návštevníkov chce múzeum privítať na jeseň budúceho roka.

Zriaďovateľom banského múzea v Handlovej je Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR prostredníctvom SBM. Jeho zriadenie nariadila vláda vtedajšiemu MŽP zriadiť ešte v roku 2009. V tom istom roku sa v budove hotela začali aj rekonštrukčné práce, neskôr sa pre hospodársku krízu zastavili. Expozitúra v Handlovej bude prvou expozíciou banského múzea mimo Banskej Štiavnice. V roku 2009 sa investičné náklady na múzeum odhadovali na vyše 400.000 eur.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.