Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.02.2016, 12:39

Tri horské priechody sú uzavreté. V Prievidzi vyhlásili najvyššiu výstrahu

Hladina Handlovky v Handlovej a Prievidzi klesá. Po 16.00 h dosiahla v Handlovej úroveň rovnajúcu sa prvému stupňu povodňovej aktivity, v Prievidzi bola jej výška na úrovni druhého stupňa povodňovej aktivity. Samosprávy situáciu naďalej monitorujú.

"Vzhľadom na stabilitu, pokles hladín vodných tokov a ukončenie dlhotrvajúceho intenzívneho dažďa mesto Handlová odvoláva tretí stupeň povodňovej aktivity a súčasne ponecháva k 16.30 h vyhlásený druhý stupeň na vodnom toku Handlovka a jeho priľahlých prítokoch," informovala hovorkyňa mesta Viktória Moravčíková Timurová.

Ako ďalej uviedla k aktuálnej situácii v meste, prítoky Handlovky, Mlynský a Pstruhársky potok, sú zastabilizované a vo štvrtok 11. februára sa z nich a ich okolia budú odstraňovať nánosy, ktoré tam naplavila voda. Samospráva podľa jej slov bude naďalej situáciu monitorovať, a to do rána nasledujúceho dňa.

Hovorca mesta Prievidza Michal Ďureje informoval, že situáciu na Handlovke mesto napriek klesajúcej hladine pri mostných telesách na Nábreží sv. Metoda, kde sa tesne popoludní vyliala voda z koryta, sleduje. Samospráva tam preto aj uzavrela časť cesty, dokedy obmedzenie potrvá, ešte nevedel povedať. "Na základe informácií Slovenského hydrometeorologického ústavu môžeme konštatovať, že sa situácia začína zlepšovať, na ostatných úsekoch je stav pokojný. Najmä v centre mesta je však zhustená premávka a na cestách sa tvoria kolóny. Pokiaľ je to možné, prosíme verejnosť, aby aspoň do 17.00 h necestovali autom," doplnil. Dopravu na viacerých úsekoch v meste riadia aj policajné hliadky, potvrdil pre TASR trenčiansky krajský policajný hovorca Pavol Kudlička.

V Handlovej dosiahla hladina Handlovky výšku rovnajúcu sa tretiemu stupňu povodňovej aktivity ešte dopoludnia. Vzhľadom na situáciu na Handlovke a vybreženie Mlynského i Pstruhárskeho potoka zasadal v meste aj krízový štáb, ktorý rozhodol o nasadení nutných síl a prostriedkov na úpravu tokov za účelom ochrany a zamedzenia škôd na majetku fyzických a právnických osôb. Radnica aj vyhlásila prostredníctvom miestneho rozhlasu oznam, aby sa obyvatelia nezdržiavali najmä v blízkosti Mlynského potoka na Kremnickej ulici, vrchného toku Pstruhárskeho potoka a športovej haly.

Donovaly aj Kremnické bane
Dážď či sneženie momentálne komplikujú dopravu na slovenských cestách. Horské priechody Kremnické Bane a Donovaly sú z dôvodu hustého sneženia momentálne uzavreté pre všetku dopravu. Pre nákladnú dopravu je uzavretý horský priechod Vernár, horský priechod Čertovica je prejazdný len so snehovými reťazami. Informuje o tom Slovenská správa ciest (SSC) na svojej webovej stránke www.zjazdnost.sk.

Dopravu komplikuje aj silný dážď, pre ktorý musia vodiči počítať na viacerých úsekoch, napríklad v Hornom Hričove, Štrbe, Skalitom, Nitre, Čadci, Košiciach či Dargove, s dohľadnosťou do 100 metrov.

SSC taktiež upozorňuje, že pod vplyvom hmly, vlhkosti a nízkych teplôt sa môže na cestách tvoriť poľadovica.

Uzavretý Vernár
Operačné stredisko Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove vydalo dnes krátko po 11. hodine upozornenie pre vodičov, že horský priechod Vernár v okrese Poprad je uzavretý pre kamiónovú dopravu z dôvodu hustého sneženia. Na horskom priechode je zablokovaných asi 20 kamiónov. Polícia žiada vodičov, predovšetkým kamiónovej dopravy, aby sa tomuto priechodu podľa možností vyhli.  

Riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja Vladimír Kozák pre TASR uviedol, že ku kritickej situácii došlo za obcou Vernár. V časti Pusté Pole husto sneží.

„Po dohode medzi dispečingom dopravnej polície a naším strediskom v Poprade je úsek od 11.00 uzatvorený pre nákladnú dopravu. Momentálne je tam nasadená technika, pokračuje sa v údržbe v rámci možností, ktoré stredisko na Pustom Poli má,“ uviedol Kozák.

Na ostatnom území Prešovského kraja prší, zatiaľ však nezaznamenali záplavy, ani dážď neobmedzuje plynulosť cestnej premávky.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.