Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.09.2014, 11:03

Kiska posunul referendum o rodine na Ústavný súd

Návrhom referenda o ochrane rodiny sa bude zaoberať Ústavný súd. Prezident SR Andrej Kiska chce, aby súd preskúmal súlad predmetu referenda s ústavou a jeho zásah do základných ľudských práv a slobôd. Kiska to dnes oznámil v Prezidentskom paláci.

Reagoval tak na petíciu za vyhlásenie referenda, ktoré iniciovala Aliancia za rodinu. V priebehu piatich mesiacov AZR a jej dobrovoľníci vyzbierali na podporu petície vyše 400-tisíc podpisov. Petičné hárky odovzdali prezidentovi v stredu 27. augusta.

Kiska dnes informoval, že podľa prebiehajúcich kontrol bude petícia spĺňať potrebný počet podpisov potrebných na vyhlásenie referenda. Súčasne sa však intenzívne zaoberal tým, či predmet referenda sa týka alebo netýka základných práv a slobôd. Ak by sa týkal, takéto referendum nie je možné. Kiska uviedol, že si veľmi váži ľudí, ktorí iniciovali i spolupracovali na zbieraní podpisov pod petíciu, ocenil ich osobnú angažovanosť. "Zároveň som presvedčený, že aj týmto ľuďom a všetkým, ktorí petíciu podpísali, záleží na tom, aby vypísané referendum nemohlo byť spochybnené v rámci súladu s ústavou," uviedol Kiska. "Keďže takéto pochybnosti existujú, podal som podnet na preskúmanie návrhu referenda a otázok v ňom Ústavným súdom," povedal Kiska.

Aliancia za rodinu (AZR) podľa informácií Antona Chromíka sa chce k stanovisku prezidenta vyjadriť na brífingu, ktorý sa má konať dnes o 13.30 h pri Prezidentskom paláci.

Kiska zároveň vyhlásil, že si je vedomý diskusie, ktorá o téme bude pokračovať. "Prial by som si, aby táto diskusia bola otvorená tolerantná a plná pochopenia z každej strany," zdôraznil Kiska.

V navrhovanom referende chce AZR občanom položiť štyri otázky. Či súhlasia s tým, aby sa manželstvom mohol nazývať len zväzok jedného muža a jednej ženy, či súhlasia, aby si homosexuálne alebo iné zväzky nemohli nárokovať práva manželstva, či súhlasia, aby si homosexuálne zväzky nemohli nárokovať adopcie detí a či súhlasia, aby rodičia mohli rozhodovať o spôsobe výchovy a vzdelávania svojich detí v školách pri citlivých kultúrno-etických veciach, ako je sexuálne správanie alebo eutanázia.

Viacerí právnici už upozornili na to, že časť otázok sa týka základných práv a slobôd, ktoré by nemali byť predmetom referenda. Na možný diskriminačný charakter formulácie otázok v referende upozornila aj verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.