Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.07.2021, 07:44

Režim na hraniciach sa sprísnil, oddnes platia nové pravidlá

Nové opatrenia sa dotknú zaočkovaných prvou dávkou.

Režim na hraniciach sa sprísnil, oddnes platia nové pravidlá
Zdroj: TASR/Martin Baumann

V pondelok od 6.00 h začali platiť nové pravidlá vstupu osôb na Slovensko, ktoré boli zaočkované zatiaľ len jednou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19.

Už v prvý deň po návrate sa môžu dať otestovať PCR testom a pri negatívnom výsledku ukončiť karanténu.

Prechodné ustanovenia sa týkajú len tých, ktorí sa zaočkovali pred 9. júlom a budú platiť dva týždne.

Vyplýva to z piatkovej (16. 7.) vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva, ktorá reaguje na rozhodnutie Ústavného súdu. Informovala o tom hovorkyňa úradu Daša Račková.

Prechodné ustanovenie

„Pre ľudí, ktorí sa zaočkovali pred 9. júlom a po novom nebudú spĺňať definíciu plne zaočkovanej osoby, sa izolácia skončí získaním negatívneho výsledku RT-PCR testu na ochorenie COVID-19 (test bude hradený štátom), pričom laboratórnu diagnostiku na ochorenie COVID-19 je možné vykonať už v prvý deň karantény,“ spresnila hovorkyňa s tým, že toto prechodné ustanovenie bude platiť 14 dní od nadobudnutia účinnosti vyhlášky.

„Na osoby, ktoré sa zaočkovali po 9. júli, čiže po začiatku účinnosti doterajšej vyhlášky, sa toto prechodné ustanovenie vzťahovať nebude. V ich prípade totiž uplynul príliš krátky čas na to, aby sa im vytvorila aspoň minimálna hladina ochranných protilátok,“ doplnila.

​Pre uvedené osoby platí povinnosť domácej karantény, pričom test proti ochoreniu COVID-19 môžu podstúpiť najskôr na piaty deň. Ak je výsledok testu negatívny, karanténa sa končí.

Račková upozornila, že osoby, ktoré nie sú schopné preukázať sa dokladom o statuse plne zaočkovanej osoby (v slovenskom, českom alebo anglickom jazyku), sa nepovažujú za plne zaočkované a platia pre ne podmienky ako pre nezaočkované osoby.

Plne zaočkovaná osoba

Hovorkyňa informovala, že po novom sa za plne zaočkovanú považuje osoba najmenej 14 dní, ale nie viac než 12 mesiacov po aplikácii druhej dávky dvojdávkovej vakcíny proti ochoreniu COVID-19.

Tiež osoba najmenej 21 dní, ale nie viac než 12 mesiacov po aplikácii prvej dávky jednodávkovej vakcíny.

Za plne zaočkovanú sa považuje aj osoba najmenej 14 dní a nie viac než 12 mesiacov po aplikácii prvej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19, ak bola prvá dávka očkovania proti ochoreniu COVID-19 podaná v intervale do 180 dní od prekonania ochorenia COVID-19.

Reakcia na rozhodnutie ústavného súdu

Úrad verejného zdravotníctva týmto reagoval na pozastavenie účinnosti vyhlášky Ústavným súdom a obnovenie platnosti a účinnosť vyhlášky z júna, ktorá pri karanténnych opatreniach pri vstupe na Slovensko rozlišuje krajiny podľa cestovateľského semafora na zelené, červené a čierne.

„Cieľom novej vyhlášky je predísť významným zmenám na hraniciach pre šírenie infekčnejšieho variantu delta, ktorý je už v mnohých krajinách dominantný, a je potrebné na to v záujme ochrany zdravia ľudí predvídavo reagovať,“ doplnila Račková s tým, že v praxi nenastáva návrat k Vyhláške č. 218 (k trojfarebnému cestovateľskému semaforu), ktorej platnosť Ústavný súd obnovil, aby predišiel prípadnému právnemu vákuu v pandemickej legislatíve.

Novou vyhláškou sa nastavuje režim na hraniciach so zapracovanými výhradami Ústavného súdu.

Račková ďalej zdôraznila, že ostatné prechodné ustanovenia týkajúce sa pendlerov, osôb od 12 do 18 rokov zostávajú v platnosti s pôvodnými termínmi, čiže do 1. septembra, respektíve do 9. augusta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.