Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.01.2016, 00:00

Sme prví, takže sme si museli prekopať cestu

Jakub Kapuš, predseda Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity

Čo vás pri tomto projekte najviac motivovalo?

Záujmom o vesmír som „postihnutý“ už odmalička. Astronómii som sa venoval asi od piatich rokov a tá láska ma neopustila, takže sme spolu s nadšencami pre vesmírny výskum založili organizáciu s cieľom popularizovať ho aj na Slovensku a pre našu krajinu niečo spraviť. Začali sme rozvíjať aj myšlienku tohto projektu a teraz sme tu.

Ako dlho trvala cesta od myšlienky po hotovú družicu?

Prvýkrát sme sa zmienili o tom, že chceme družicu, asi v roku 2008. Ale vývoj sa oficiálne začal v roku 2011. Máme teda za sebou štyri roky intenzívneho vývoja.

Koľko ľudí sa na projekte podieľalo?

Celkovo to môže byť 80 až 90 ľudí, ktorí nejakým spôsobom priložili ruku k dielu.

Kto mal na starosti financovanie a prácu na družici skCUBE?

V prvom rade nám na začiatku projektu poskytlo prostriedky na vývoj ministerstvo dopravy a školstva, vďaka tomu sme mohli začať vôbec pracovať. Veľa peňazí sme vyzbierali od našich partnerov, technologických firiem. Na samotný štart nám finančne pomohol predseda vlády, ktorý vyčlenil zo svojich rezerv 120-tisíc eur.

Dá sa na celý projekt dať cenovka? Koľko stál dokopy?

Nedá sa to, najmä kvôli tomu, že projekt bol dobrovoľný. Mnohí na ňom robili vo vlastnom čase na úkor vlastných financií a voľna, strávili na tom stovky tisíc hodín zadarmo

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.