Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.03.2014, 00:03

Štát šetrí na nezamestnaných. Osekal im podporu

Trh práce

Patril medzi príspevky, ktoré každý mesiac využívalo viac ako tisíc ľudí. Firmy sa vďaka nemu ľahšie dostali k potrebným ľuďom, hoci každý deň dochádzali aj z iného mesta. Napriek tomu sa štát rozhodol, že nárok naň bude mať menej ľudí. A teraz pre toto rozhodnutie šetrí stovky tisíc eur.

 

„Zneužívaný“ príspevok

Na porovnanie – v roku 2012 dostalo tento príspevok na dochádzku priemerne každý mesiac 1344-tisíc ľudí. Vlani to bolo už len 871 ľudí. Výsledok pre štát? Úspora za 800-tisíc eur ročne. Dôvod je pritom jednoduchý. Od vlaňajšieho mája štát sprísnil jeho poberanie. Po novom príspevok na dochádzanie nemôžu dostať ľudia, ktorí do práce cestujú autom. Okrem toho odpadá aj v prípade, ak si nezamestnaný nájde prácu v rámci mesta, v ktorom býva, hoci dochádza aj napríklad dvadsať kilometrov denne.

Podľa Jany Lukáčovej z kancelárie generálneho riaditeľa Ústredia práce sociálnych vecí a rodiny podmienky prehodnocovali preto, lebo v minulosti sa často zneužíval.

 

Zbytočná administratíva a prísnosť

„Štát opäť postavil ľuďom do cesty prekážku, aby sa ťažšie dostali k malej sume peňazí,“ konštatuje na druhej strane ekonóm Vladimír Baláž zo Slovenskej akadémie vied. Ako upozorňuje, týmto sa len skomplikoval prístup k peniazom od štátu.

Cesta k tejto dotácii bola administratívne náročná už doteraz. „Musia pravidelne predkladať cestovné doklady na úrade práce, ktorý sa však nachádza v okresnom meste. Je to ďalšie dochádzanie,“ vysvetlil Baláž.

Podľa analytika Inštitútu zamestnanosti Michala Páleníka by mal štát tento nástroj skôr propagovať a motivovať ľudí, aby ho využívali. „Je to zbytočne sprísnená kontrola,“ konštatuje Páleník.

Podľa Baláža by však bolo efektívnejšie, ak by štát príspevok úplne zrušil. Je málo efektívny – tvrdí. Pri krajine, ako je Slovensko, teda zameranej na export, je totiž účinnosť ktoréhokoľvek nástroja zo strany štátu diskutabilná. „Nevieme odhadnúť správanie sa spotrebiteľa vo Francúzsku, Nemecku alebo Taliansku,“ hovorí Baláž.

A práve ich správanie a míňanie sú pre nás a sprostredkovane aj pre ľudí dôležitejšie ako dotácie od štátu. Ak sa totiž ekonomike na Západe začne dariť, budú mať viac práce aj naše firmy. Tie budú následne potrebovať ďalších ľudí a nezamestnanosť by tak začala klesať aj bez štátnych dotácií.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.