Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.07.2021, 12:12 Aktualizované dňa 18.07.2021 o 16:04

Obvinený expolicajt poprel, že bol na neho vyvíjaný nátlak. Prokurátorom sa ospravedlnil

  • Počas vlaňajšej akcie Judáš obvinili osem osôb.
  • Obvinenia sa týkajú prijímania úplatku, podplácania, založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a tiež ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti.
Obvinený expolicajt poprel, že bol na neho vyvíjaný nátlak. Prokurátorom sa ospravedlnil
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Bývalý príslušník Národnej kriminálnej agentúry Marián Kučerka, obvinený v kauzách Judáš a Očistec, poprel, že by bol na neho vyvíjaný zo strany prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry nátlak.

Zároveň sa prokurátorom Michalovi Šúrekovi a Ondrejovi Repovi ospravedlnil, informoval o tom dnes hovorca Generálnej prokuratúry Dalibor Skladan.

Angažoval sa aj Fico

"Úprimne ľutujem, že som 16. novembra 2020 u notára spísal vyjadrenie o tom, že Michal Šúrek a Ondrej Repa, prokurátori ÚŠP GP SR, na mňa robili psychický a fyzický nátlak pri našom vzájomnom stretnutí 9. novembra 2020 na ÚŠP GP SR, keďže uvedené skutočnosti sa nezakladajú na pravde. Ospravedlňujem sa menovaným za svoje ľudské zlyhanie, podmienené strachom o ďalší osud mojej osoby, keďže k žiadnemu nátlaku na moju osobu z ich strany nedošlo," uviedol Marián Kučerka v ospravedlnení z 23. marca 2021.

Predseda Smeru-SD Robert Fico v decembri 2020 v tejto súvislosti informoval, že podáva na prokurátorov Repu a Šúreka trestné oznámenie. Voči podaniu sa vtedy ohradila Rada prokurátorov.

"Kučerka sedí vo väzbe a jeho ospravedlnenie prokurátorom Repovi a Šurekovi je tak dôveryhodné ako voda v prútenom koši. Najskôr, keď je ešte na slobode, cez manželku prokurátorku podá (v novembri 2020) oficiálne trestné oznámenie za hrubý nátlak od Šureka a Repu a až potom, čo je vo väzbe sa im zrazu ospravedlní," reagoval dnes Fico. 

"To akože, poznajúc metódy práce Šureka a Repu, máme tejto rozprávke veriť? Nepochybujem ani sekundu, že Kučerkovi toto ospravedlnenie nadiktovali Šurek a Repa. A už vôbec nechápem, čo s tým mám ja a Smer-SD, a prečo sa na nás média obracajú," dodal.

Počas vlaňajšej akcie Judáš obvinili osem osôb. Obvinenia sa týkajú prijímania úplatku, podplácania, založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a tiež ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti.

Viaceré obvinenia 

Medzi obvinenými bol aj bývalý policajný prezident Milan Lučanský, tiež bývalí predstavitelia Slovenskej informačnej služby a aj bývalí vysokopostavení funkcionári Policajného zboru a finančnej správy.

Lučanský zomrel 30. decembra 2020 po tom, ako sa 29. decembra 2020 v ústave na výkon väzby a trestu odňatia slobody v Prešove pokúsil o samovraždu. V tejto súvislosti bolo voči nemu trestné stíhanie zastavené.

V rámci minuloročnej akcie Očistec bol obvinený bývalý policajný prezident Tibor Gašpar ako aj ďalší vysokopostavení policajní exfunkcionári.

Obvinenia padli pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zneužívania právomoci verejného činiteľa a pre zločin korupcie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.