Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.10.2013, 14:40

Muži pracujú dlhšie ako ženy

Zamestnanci na Slovensku odpracovali v priemere 152,7 hodiny mesačne. Viac času v práci pritom prežijú muži. Podľa výpočtov spoločnosti TREXIMA Bratislava je to 154,2 hodiny za mesiac. Ženy odpracujú približne o tri hodiny menej (151 hodín).

„Dôvodov je viacero. Muži majú zvyčajne viac nadčasov, ženy sa často takpovediac musia ponáhľať domov, pretože tam ich často čakajú ďalšie povinnosti súvisiace so starostlivosťou o chod domácnosti a deti,“ vysvetlil analytik spoločnosti TREXIMA Bratislava Jozef Krabáč. Uvedené čísla sú za druhý kvartál 2013 a týkajú sa iba zamestnancov, ktorí pracujú na celý úväzok.

„Iná situácia je v prípade priemerného odpracovaného času zamestnanca pracujúceho na skrátený pracovný úväzok. Tí priemerne mesačne odpracovali 99,4 hodiny,“ objasnil Krabáč s tým, že ženy so skrátenými úväzkami pracujú viac ako muži. Rozdiel je približne 10 hodín. Ženy so skráteným úväzkom sú v práci 102,5 hodiny, muži len 92,2 hodiny. Podľa Krabáča je to spôsobené tým, že ženy majú častejšie skrátený úväzok ako svoju jedinú prácu. Pre mužov je zas častejšie doplnkom inej, hlavnej práce.

TREXIMA Bratislava tiež zistila, že zamestnanci v podnikateľskej sfére musia odpracovať v priemere mesačne o 6 hodín viac (154 hodín) ako ich kolegovia v nepodnikateľskej sfére. Z pohľadu zamestnaní najviac času v práci prežijú lekári špecialisti, pracovníci v oblasti súkromnej bezpečnosti, chovatelia hospodárskych zvierat, výrobcovia syra a bryndze, vedúci vydania (žurnalistika) a zdravotnícki záchranári.

Podľa jednotlivých odvetví sa priemerný mesačný odpracovaný čas veľmi odlišuje. Rozdiely sú v niektorých prípadoch viac ako 20 hodín mesačne. Podľa Krabáča ide o zamestnania, ktoré sú zvlášť náročné na čas a nepredpokladá sa pri nich permanentné pracovné vypätie počas celej pracovnej doby. Zamestnanci v týchto odvetviach sa zdržiavajú v práci priemerne mesačne o 5 - 10 hodín viac, ako je celoslovenský priemer. Naopak, v práci sú najmenej mesačne zamestnanci v odvetviach, ako sú výroba a spracovanie kovov, ťažba uhlia a lignitu, poštové služby a služby kuriérov, zber, úprava a dodávka vody. „Vo všeobecnosti možno povedať, že ide o odvetvia, ktoré sú dobre pokryté kolektívnymi zmluvami. Tie im dokážu zabezpečiť nižší fond pracovného času,“ uzatvoril Krabáč.

 

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.