Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.01.2014, 18:21

Poisťovne šetria na hlúposti ľudí milióny eur

Ak niekto spôsobí úraz inej osobe, poisťovňa môže od neho vymáhať náklady za ošetrenie.

Počas noci sa v Nových Zámkoch pobili dvaja muži, pričom jeden z nich zomrel. Okrem toho, že vrah si odpykáva trest v leopoldovskej nemocnici, musí zaplatiť aj za ošetrenie svojho súpera, kým ešte žil. Ide o sumu vyše 7 100 eur aj s trovmi. Na Okresnom súde v Nitre si ich v decembri minulého roka vymohla Všeobecná zdravotná poisťovňa, v ktorej bol mŕtvy poistený.
Zdravotné poisťovne ušetria ročne na nezodpovednom správaní pacientov milióny eur. Nejde pritom len o prípady, keď zranenia spôsobí tretia osoba, ale aj keď si ich zaviní pacient sám. Napríklad pod vplyvom alkoholu či drog, alebo ak nedodrží liečbu stanovenú lekárom. Práve od nich sa o takýchto prípadoch poisťovne dozvedajú, pretože majú zo zákona povinnosť ich hlásiť.

Štátna poisťovňa za rok 2012 eviduje 14 167 prípadov, z ktorých mala príjem vyše 4,45 milióna eur. Najčastejšie si vymáha peniaze pri úrazoch zavinených treťou osobou. „Z celkového počtu sa 900 týka detí. Ide o dopravné nehody, úrazy či požitie návykových látok. Zaznamenali sme napríklad prípad, keď sme vymáhali náklady od rodičov opitého dievčaťa vo výške takmer tritisíc eur,“ uviedla hovorkyňa Všeobecnej Dana Gašparíková. Údaje za vlaňajšok poisťovňa ešte spracované nemá.
Súkromná Dôvera si zase pýtala peniaze od rodičov, ktorým sa topilo trojročné dieťa a boli odsúdení za ublíženie na zdraví. „Vlani Dôvera zasielala povinným osobám 1 900 výziev na zaplatenie, vďaka čomu sa našim pacientom vrátilo cca 1,3 milióna eur,“ dodala hovorkyňa Monika Šimunová. Najmenšia Union ZP takto v minulom roku získala rádovo desiatky tisíc eur.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.