Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.07.2021, 22:23

Na kúpalisku v Podhájskej odhalili rádioaktívne prvky vo vode, prekročenie limitov tajili falšovaním

Niektoré rádioaktívne prvky sú vo vode z vrtu v Podhájskej prítomné v rozsahu, ktorý viacnásobne prekračuje zdravotné limity.

Na kúpalisku v Podhájskej odhalili rádioaktívne prvky vo vode, prekročenie limitov tajili falšovaním
Zdroj: TASR/Polícia SR

K viacerým problémom, ktoré sa v posledných mesiacoch spájajú so známym kúpaliskom v obci Podhájska na juhu Slovenska, sa pridal ďalší.

Najnovšie zistenia Slovenskej inšpekcie životného prostredia a polície preukazujú, že pri prevádzke kúpaliska sa okrem iných porušení zákonov zatajovala zvýšená prítomnosť rádioaktívnych prvkov vo vode z geotermálneho vrtu. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva životného prostredia Jana Žjak.

"Odhaľovanie podvodov okolo geotermálnych vôd v Podhájskej vyvrcholilo predbežne odhalením manipulácií s výsledkami zloženia tejto vody. Analýzu zloženia termálnej vody predložil koncom roku 2020 prevádzkovateľ vrtu a kúpaliska Podhájska v Záverečnej správe, na základe ktorej mala odborná komisia pre schvaľovanie množstiev podzemných vôd na MŽP, povoliť ďalšie čerpanie z geotermálneho vrtu. Vďaka vyšetrovaniu Polície SR sa odhalilo, že expert predkladajúci analýzu termálnej vody v Podhájskej, zatajil prítomnosť rádioaktívnych prvkov," priblížila Žjak.

Navyše niektoré rádioaktívne prvky sú vo vode z vrtu v Podhájskej prítomné v rozsahu, ktorý viacnásobne prekračuje zdravotné limity.

"To značí, že na základe sfalšovaných analýz zloženia geotermálnej vody Podhájska povoľovalo MŽP v minulosti čerpanie geotermálnych vôd do verejného kúpaliska, ktoré mohli poškodzovať zdravie verejnosti," doplnila Žjak.

V júni šéf enviropolície Mário Kern informoval, že kúpalisko v Podhájskej vypúšťalo znečistenú vodu z bazénov odpadovými rúrami do miestneho potoka Liska a odtiaľ do rieky Žitava bez povolenia. Ďalším problémom bolo, že meranie odobratej vody nie je vykonávané korektne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.