Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.10.2015, 17:26

Smer Eurosocialisti nevylúčili, ale budú monitorovať výroky jeho predstaviteľov

PES nepozastavil Smeru-SD ani členstvo v strane, bude ho však monitorovať

Predsedníctvo Strany európskych socialistov (PES) dnes na svojom rokovaní nevylúčilo Smer-SD, ani mu nepozastavilo členstvo v strane.

Agentúru SITA on tom informoval vedúci delegácie Smeru-SD vo frakcii Socialistov a demokratov v Európskom parlamente Vladimír Maňka. Podľa neho však bude pravdepodobne monitorovať postoje a vyjadrenia Smeru-SD k migračnej kríze. Stranu na dnešnom rokovaní predsedníctva PES zastupoval podpredseda Smeru-SD Pavol Paška.

Frakcia sa v utorok večer dve hodiny zaoberala postojom Smeru-SD a jej predsedu Roberta Fica k utečencom. Eurosocialistom prekáža najmä avizované podanie žaloby Slovenska na súd v Luxemburgu proti právne záväznému aktu o kvótach, schválenému väčšinou ministrov vnútra členských krajín EÚ.

„Vedeniu frakcie som vysvetľoval, že žaloba nie je namierená ani proti EÚ, ani proti niektorému členskému štátu. Je to naše právo,“ povedal Maňka s tým, že vo frakcii ho podporili predstavitelia sociálnodemokratických strán z Českej republiky, Bulharska a Malty. Slovensko má osem týždňov na rozhodnutie, či podá žalobu.

Fico ešte v pondelok v Štrasburgu vysvetľoval vedeniu socialistickej frakcie Európskeho parlamentu, aký má postoj k moslimom, k utečencom a k povinným kvótam. Podľa Maňku si ho však nepozvali eurosocialisti, ale o stretnutie požiadal sám Fico.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.