Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Jaroslav Haščák

Spoločník finančnej skupiny Penta je ústrednou postavou spisu zverejneného na webe. V konšpiračnom byte na Vazovovej ulici, ktorý údajne odpočúvala SIS, sa podľa dokumentu stretával s politickou špičkou, aby s ňou dohadoval privatizáciu a úplatky. Haščák priznal dve návštevy bytu. Spis ako taký označil za fikciu, možnú korupciu odmietol. Haščák pripustil, že kauza priniesla Pente „reputačnú katastrofu“. Voči knihe novinára Toma Nicholsona opisujúcej kauzu sa bránil podaním na súd.

 

Anna Bubeníková

Bývalá členka Výkonného výboru FNM bola podľa dokumentu spojkou Haščáka. Mala od neho zinkasovať 200 miliónov korún za služby v prospech finančnej skupiny pri privatizácii Slovenských elektrární, Paroplynového cyklu, Slovenskej plavby a prístavov, či pri príprave privatizácie bratislavského letiska. Peniaze sa k nej mali dostať cez firmu Elementa, kde mal podpisové právo jej manžel. Bubeníková tvrdenia zo spisu odmietala.

Jirko Malchárek

Exminister hospodárstva sa mal stretávať v konšpiračnom byte s Haščákom, aby finančnej skupine pomáhal za štedré provízie pri privatizácii štátneho majetku. Podľa knihy Gorila od Nicholsona mal Malchárek takto získať niekoľko sto miliónov korún. Návštevy bytu na Vazovovej ulici Malchárek priznal, pravosť spisu Gorila však odmieta. Malchárek priznal, že je priateľom Haščáka, rovnako aj Zoltána Vargu, ktorý vlastnil byt na Vazovovej. Expolitik tvrdí, že značný majetok, ktorý užíva, nadobudol výlučne podnikaním.

Peter Holúbek

Za vznikom spisu Gorila má byť bývalý príslušník SIS Peter Holúbek. Zhodou okolností býval v susedstve s odpočúvaným bytom. Mal vyhotovovať záznamy z odpočúvania. Po tom, ako bývalého riaditeľa služby Jozefa Magalu upozornil, že sa kauza zametá pod koberec, prišiel o miesto. Prepustený bol aj preto, že sa stretával s novinárom a vyniesol utajované skutočnosti. Vlani súd rozhodol, že bol prepustený v rozpore so zákonom, keď neboli dodržané formálne náležitosti. V októbri 2010 podal Holúbek v kauze Gorila trestné oznámenie. Vypovedať nemohol, tajná služby ho nezbavila mlčanlivosti.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.